274 STK'den yeni anayasa çağrısı

Denge Denetleme Ağı yeni anayasa çağrısı yaptı: TBMM 'acilen bu görevi üstlenmeli' dedi.

DUVAR – 23 Haziran seçimleri sonrasında, yeni anayasa ihtimaline dair sivil toplumdan ilk açıklama Denge ve Denetleme Ağı’ndan geldi. Ağ, meclisteki tüm partileri bir araya gelmeye davet etti.

Toplumun çeşitli kesimleri ile farklı görüşlerden ulusal ve yerel 274 sivil toplum örgütünü çatısı altında barındıran Denge ve Denetleme Ağı, 23 Haziran İstanbul seçimlerinin arkasından, yeni anayasa çağrısı yaptı.

Ağın web sitesi üzerinden duyurulan açıklamada, İstanbul yerel seçimleri ve öncesinde yaşananların kuvvetler ayrılığı ile denge ve denetleme mekanizmalarının göz ardı edilmesinin, toplum tarafından da onaylanmadığını gösterdiği söylendi.

“Bu gerçekten hareketle, sağlıklı bir güçler ayrımı ve dengesini düzenleyen, parlamento içi ve dışında güçlü denetim mekanizmalarının tanımlandığı ve koruma altına alındığı, yeni bir anayasa çalışmasının, hiçbir siyasi ayrım gözetilmeden, tüm partilerin katılımıyla derhal başlamasının gerekli olduğu kanısındayız” diyen Denge ve Denetleme Ağı, toplumun tüm katman ve bileşenlerini de sürecin parçası olmaya çağırdı.

Açıklama şöyle devam etti: “Ülkemizin önemli dış politika ve ekonomik sorunlarla baş etmek zorunda olduğu bir dönemde, günlük siyaset ve partiler arası çekişmelerin içine sürüklenmeden, TBMM’nin acilen bu görevi üstlenmesinin yaşamsal olduğunu düşünüyoruz.”