Abdullah Öcalan bilmecesi

Haber ajansları Abdullah Öcalan'ın HDP'ye "İstanbul seçiminde tarafsızlık çağrısı yaptığı" yönünde haberler yayınladı. Öcalan'a ait olduğu iddia edilen mektup sosyal medyada paylaşıldı. Öcalan şimdiye kadar ailesi, avukatları ve HDP/çözüm heyetleri dışında açıklama yapmadı. Haberleri değerlendiren HDP'li Ziya Pir, "Pişkinliğin bu kadarına da... Kimse bu tür Yalan haberlere itibar etmesin. HDP'lilerin oyları İmamoğlu'na" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İHA, Doç. Dr. Ali Kemal Özcan'ın İmralı Cezaevi'nde PKK lideri Abdullah Öcalan'la görüştüğü ve Öcalan'ın mektubunu avukatlarına teslim ettiği yönünde haber geçti. AA'nın paylaştığı haberde ise "Öcalan, HDP'ye İstanbul seçimlerinde tarafsızlık çağrısı yaptı" denildi.

Daha sonra sosyal medyada Öcalan'a ait olduğu iddia edilen bir mektup dolaşıma sokuldu. Öcalan'ın avukatları üç görüşmede de seçimlerin konuşulmadığını söylemişti. Öcalan şimdiye kadar ailesi, avukatları ve HDP/çözüm heyetleri dışında el yazısıyla açıklama yapmadı.

ÖCALAN'IN AVUKATLARI YARIN AÇIKLAMA YAPACAK

Asrın Hukuk Bürosu'ndan yapılan yazılı açıklamada, "18 Haziran tarihinde İmralı'da müvekkilimiz Sayın Öcalan ile gerçekleştirdiğimiz avukat görüşmesinin detayları ve bugün basında yer alan haberlerle ilgili detaylı bir yazılı açıklama yapmayı mevcut planlamamız doğrultusunda yarın (21 Haziran) kamuoyunun bilgisine sunacağız" denildi.

Haberlerle ilgili Twitter hesabından paylaşım yapan eski HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, "Pişkinliğin bu kadarına da... Seçimi kaybedeceklerini anlayınca böyle YALAN haber servis ediyorlar. Kimse bu tür YALAN haberlere itibar etmesin. HDP'lilerin oyları İmamoğlu'na!" ifadelerini kullandı.

HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık da Kürtçe ve Türkçe olarak "Her şey çok güzel olacak" paylaşımlarında bulundu.

DEMİRTAŞ: EL YAZISIYLA ÖCALAN YAZAN YAZIYI KABUL ETMEMİŞTİK

Önceki dönem HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ankara 19'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı davada, 14 Şubat 2018'de günü yaptığı savunmada 2010 anayasa referandumu öncesinde kendilerine Öcalan imzasıyla getirilen bir mektubu kabul etmediklerini söylemişti.

Öcalan için 'yerli ve milli şahsiyet' dedi, yayından alındıÖcalan için 'yerli ve milli şahsiyet' dedi, yayından alındı

Referandumda boykot kararı aldıklarını hatırlatan Demirtaş, “Bu dönemde Abdullah Öcalan’ın el yazısıyla İmralı’dan yazı getirdiler. Bakanın kendisi getirdi. Altında el yazısıyla Abdullah Öcalan yazan bir yazı. Niye? Referandumda, hem parlamentoda hem dışarıda 'evet' oyu vermemiz için. İnkâr ederse tanıklarını buradan dinleteceğim. İşte ‘bunlar Apo’dan talimat alıyor’ diyenler bize İmralı’dan sözde kendilerince talimat adını verdikleri Öcalan’ın el yazısı ile belge getirdiler. Kabul etmedik” demişti. (HABER MERKEZİ)