Çipras'ın yaptırım çağrısına Türkiye'den yanıt

Türkiye, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın Doğu Akdeniz'de doğalgaz arama faaliyetleri ile ilgili AB'nin Türkiye'ye yaptırım uygulaması gerektiğine ilişkin sözlerine cevap verdi. Türkiye'den yapılan açıklamada "Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum yönetimi, AB üyeliklerini suistimal ediyorlar" denildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- Türkiye, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın Doğu Akdeniz’de uzun süredir gerginliğe neden olan doğalgaz arama faaliyetleri ile ilgili olarak yaptığı açıklamalara yanıt verdi. Çipras, Türkiye'nin bölgedeki faaliyetlerine karşı gerekli önlemlerin alınması için Avrupa Birliği üyelerine yaptırım talebinde bulunmuştu.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum yönetimi, AB üyeliklerini suistimal ediyorlar. Bizim tarafımızdan en üst düzeyde verilen mesajlar gayet açık. Bu konudaki kararlı duruşumuzu muhafaza ediyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Çipras, dün yaptığı açıklamada "AB Zirvesi öncesinde hazırlanmak üzere fikir birliğine vardık. Böylece, (Güney) Kıbrıs'ın Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde (MEB) eğer bir sondaj çalışmasının gerçekleştiği teyit edilirse, Türkiye'ye karşı yaptırım uygulanması dahil doğru kararların alınması sağlansın" demişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin kıta sahanlığı ve Kuzey Kıbrıs'ın Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına (TPAO) ruhsat verdiği alanlarda sismik araştırma ve sondaj yaptığını belirterek, "FATİH1 gemimiz hemen Kıbrıs'ın batısında sondaja başladı" ifadelerini kullanmıştı. (ATİNA/AA)

Yunanistan’dan Türkiye’ye Kıbrıs yaptırımı girişimiYunanistan’dan Türkiye’ye Kıbrıs yaptırımı girişimi