Hrant Dink cinayeti davasında 9 sanığın dosyası ayrıldı

Hrant Dink'in öldürülmesiyle ilgili davada, ana dava hükümlüleri Ogün Samast ve Yasin Hayal'in de aralarında bulunduğu ana dava sanığı 9 kişinin dosyası, birtakım suçlar yönünden zaman aşımının dolması ihtimali gerekçesiyle ayrıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin 85 sanığın yargılandığı davaya devam edildi. İstanbul 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, savcılık, sanık ve taraf avukatlarının talepleri alındı.

Tutuklu sanıklar ve avukatları tahliye talebinde bulunurken duruşma savcısı Mehmet Yeşilkaya; Ogün Samast ve Yasin Hayal'in de aralarında bulunduğu ana dava sanığı 9 kişinin dosyasının, zaman aşımının dolması dikkate alınarak ayrılmasına ve dosyanın mütalaası için kendisine gönderilmesine karar verilmesini istedi.

Mahkeme heyeti, 17 Ocak 2012'de haklarında verilen hükümler, Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi tarafından 13 Mayıs 2013 tarihli kararıyla kısmen bozulan ve kısmen onanan ana dava sanığı 9 kişinin dosyasının, iddianame ile evrakların tekamül etmesi, ilk açılan davanın geldiği aşama, geçirilen süre, bir kısım suçlamalarla ilgili zaman aşımı riski bulunması ve usul ekonomisi gibi gerekçelerle ayrılmasına hükmetti.

"Silahlı terör örgütü yöneticiliği, patlayıcı madde atma, mala zarar verme, yaralama ve tasarlayarak öldürmeye azmettirme" suçlarından yargılanan Erhan Tuncel, "silahlı terör örgütü yöneticiliği" suçundan yargılanan Yasin Hayal, "silahlı terör örgütüne üye olma ve tasarlayarak öldürmeye yardım etme" suçlarından yargılanan Zeynel Abidin Yavuz, Tuncay Uzundal ve Osman Hayal, "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan yargılanan Ogün Samast, Ersin Yolcu ve Ahmet İskender ile "ruhsatsız mermi bulundurmak" suçundan yargılanan Salih Hacısalihoğlu'nun dosyaları ayrılacak ve davaları başka bir esas numarası üzerinden görülecek.

9 sanığın dosyasının suçlamalar yönünden mütalaasını hazırlaması için İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Yeşilkaya'ya gönderilmesine karar veren heyet; Ali Fuat Yılmazer, Ramazan Akyürek, Muharrem Demirkale ve Ercan Gün'ün, kuvvetli suç şüphesini ortaya koyan somut olguların mevcudiyetini sürdürmesi gerekçesiyle tutukluluk hallerinin devamına hükmetti.

ESKİ VALİ YARDIMCISI TANIK OLARAK DİNLENECEK

Mazeret sunulması ve teknik aksaklıklar nedeniyle dinlenilemeyen eski İstanbul Vali Yardımcısı Ergün Güngör'ün de aralarında bulunduğu 3 tanığın bir sonraki duruşmada dinlenilmesine karar verildi. Adem Sağlam adlı tanığın, dosyaya katkı sunmayacağı gerekçesiyle dinlenilmesinden vazgeçildi.

Heyet, tanık olarak dinlenilmesine karar verilen eski MİT Müsteşarlığı görevlileri Kubilay Günay, Özel Yılmaz, Handan Selçuk ve Ahmet Köksoy hakkında, tanıklık için müsteşarlığa yazılan yazının cevabının beklenilmesini kararlaştırdı.

KAMERA KAYITLARI TÜBİTAK'A GÖNDERİLECEK

Dink'in öldürüldüğü Pangaltı'daki bir bankaya ait kamera kayıtlarının iyileştirme çalışması yapılması için TÜBİTAK'a gönderilmesini karar veren heyet, iyileştirme durumunda kayıt ve kimi sanık fotoğrafları eklenerek, görüntülerde geçen şahısların fotoğraflarının olay yerine gönderildiği belirtilen sanıklar olup olmadığı hususunda rapor düzenlenmesi için Adli Tıp Kurumuna yazı yazılmasına yönelik de karar aldı.

Mahkeme heyeti davayı 4, 5 ve 6 Eylül 2019'a erteledi.

DAVA 76 SANIKLA DEVAM EDECEK

Fetullah Gülen ve eski savcı Zekeriya Öz'ün de aralarında bulunduğu 85 sanığın yargılandığı Dink cinayeti davası, 9 sanığın dosyasının ayrılması kararının ardından, 76 sanık yönünden devam edecek. (İSTANBUL/AA)