Validen, İmamoğlu hakkında suç duyurusu

Ordu Valisi Seddar Yavuz, Ekrem İmamoğlu hakkında 'tehdit ve hakaret içeren söylemlerde bulunduğu' iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Yavuz, Ordu mitinginin erken bitirilmesini, aksi halde müdahale edileceğini belirtmiş, ayrıca İmamoğlu'nun milletvekillerinin misafiri olarak havalimanında VIP girişini kullanmasının engellenmesi talimatı vermişti.
İmamoğlu ve ailesi VIP girişinde engellenmiş ve üzerleri dedektörle aranmıştı.

DUVAR – Ordu Valiliğince, Millet İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’nun, Ordu-Giresun Havalimanı’nda VIP salonuna alınmaması üzerine yaşanan tartışmaya ilişkin ikinci bir açıklama yapıldı. Valilik, “Valimizin ve güvenlik güçlerimizin nezdinde devletimizi, devletin temsil makamını ve kurumlarını küçük düşürücü, aşağılayıcı, tehdit ve hakaret içeren söylemlerde bulunan kişiler hakkında tüm bilgi, belge ve görüntülerle birlikte Ordu Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuş ve hukuki süreç başlatılmıştır” bilgisini verdi..

Valilikten yapılan açıklamada, İmamoğlu ve beraberindekilerin, 5 Haziran Çarşamba günü Ordu’da gerçekleştirdikleri program sonrasında özel uçakla İstanbul’a dönüş yolculuğunda Ordu-Giresun Havalimanı’ndaki VIP salonunu kullanmak istemeleri sonucunda ‘arzu edilmeyen olayların cereyan ettiği’ belirtildi.

CHP heyeti ve milletvekillerinin VIP salonunu ‘işgal etmekle’ suçlayan valilik açıklamasında, “VIP salonuna zorbalıkla girme ve işgal neticesinde yaşanan gerginlikte İmamoğlu’nun kendisine refakat eden polislere hitaben söylediği ‘Bu sizlik bir durum değildir. Bu vali itlik yapmıştır. Kendisine aynen iletin’ ifadesi, Torun’un, Aydın’ın yüzüne karşı ‘Tayyip’in uşakları, haysiyetsizler, şerefsizler’, ayrıca polis memurlarına karşı ‘Bu sizlik bir durum değil, bunu it valinin yaptırdığını biliyorum. O Valinin …… getireceğim. Bu devran döner elbet, herkes hesabını verecek’ ifadesi, CHP Ordu İl Başkanı Yusuf Furtun’un VIP girişinde bulunduğu esnada ‘Bu Vali İl Başkanı mı, AK Parti Başkanı mı belli değil’ ifadesi düzenlenen tutanakta tanıklarıyla birlikte açıkça belirtilmiştir” denildi.

TORUN: VALİ, AK PARTİ İL BAŞKANI GİBİ DAVRANIYOR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, havalimanında yaşanan tartışmanın ardından yaptığı açıklamada, “İmamoğlu benim misafirim olarak VIP’ten yolculuk yapabilir. Bizim heyetimize dâhil herkesin VIP’e girme hakkı vardır. AKP ilçe başkanına bile uygulanmayan kural, İmamoğlu’na uygulanıyor. Vali, AK Parti il başkanı gibi gelen talimatları uyguluyor” demişti.
(HABER MERKEZİ)