Mahmut Tanal: İGDAŞ personeli evleri ziyaret edip Yıldırım’a oy istiyor

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, 'İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) bağlı bir şirket olan İGDAŞ’ın personelinin bayramda AK Parti'ye oy istemek için ev ev dolaşmaya zorlandığını' söyledi. Bu yönde ihbar aldığını açıklayan Tanal'a İGDAŞ'tan gelen yanıtta ise "İBB bünyesinde empati ziyaretleri yapılıyor. Hediyeler ise geleneksel olarak bayramlaşma vesilesiyle götürülen bir kutu çikolatadan ibaret" denildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, İGDAŞ personelinin yardıma muhtaç ailelere ev ziyareti yaparak AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım’a oy istediğine dair bir ihbar aldığını açıkladı. İGDAŞ ise ziyaretlerin 'periyodik empati' çerçevesinde yapıldığını savundu.

Tanal'ın iddiasına göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) bağlı bir şirket olan İGDAŞ’ın personeli, bayram öncesi ve bayram sırasında yardıma muhtaç ailelerin evlerini ziyaret edip Yıldırım’a oy istemek için görevlendirildi. Tanal, personelin bu ziyaretlerde AK Parti’nin verdiği gıda malzemelerini ve seçim promosyon ürünlerini dağıttığını söyledi.

​​'İŞTEN ATILMA KORKUSUYLA SES ÇIKARAMADILAR'

Tanal Twitter hesabından yaptığı açıklamada, bazı İGDAŞ çalışanlarının bu ziyaretleri yapmak istemediğini ama kovulma korkusuyla amirlerine katıldıklarını da belirtti. CHP'li vekil, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

"BANA GELEN İHBARI KAMUOYU İLE PAYLAŞIYORUM. Demek ki gönül belediyeciliği değil götür belediyeciliğidir... İGDAŞ A.Ş Genel Müdürü bütün İGDAŞ’ı Kartal bölgesinde topluyor. Mühendislerin telefonlarına gelen mesajlarda 1,2,3 Haziran ve 7,8,9 Haziran tarihlerinde müdürler, şefler ve bir kısım personeller olacak şekilde ev ev dolaşıp (özellikle yardıma muhtaç insanların evlerinde) oy istiyorlar, AKP’nin verdiği şeyleri dağıtıyorlar (Gıda,eşantiyon vb) Seçime kadar devam edeceğine dair programlar (hafta sonu tatilleri dahil) yapıyorlar. Görevlendirdikleri personellere mesaj atıyorlar. Çalıştırılan personellere fazla mesai ücretlerinin başka yollarla ödeneceğini söylüyorlar. 1 müdür 1 şef, 1 şef 1 mühendis,1 teknik personel gibi 2'li gruplar halinde görevlendirilen personele ayrıca kiralık sivil araçlar (İGDAŞ logosu olmayan) tahsis edilmiş vaziyette."

İGDAŞ: HEDİYELER ÇİKOLATADAN İBARET

İGDAŞ ise Tanal'ın iddialarının sosyal medyada yayılması üzerine yaptığı yazılı açıklamada, ziyaretleri kabul etti. Açıklamada, konusu ziyaretlerin 'İBB bünyesindeki empati ziyaretleri' olduğu ve 'periyodik olarak yapıldığı' belirtildi. İGDAŞ, hediyelerin ise 'geleneksel olarak bayramlaşma vesilesiyle götürülen bir kutu çikolatadan ibaret olduğunu', 'ziyaretlerin siyasi amaç taşımadığını' savundu; "Oy istemek asla söz konusu değildir" ifadelerini kullandı.

Tanal ise İGDAŞ'tan gelen açıklamaya "Empati mühendis ve teknik personelle mi yapılır? Tatil olduğu halde İGDAŞ personeli hangi hak ve yetki ile sabah saat 09.00’da çalışmak üzere toplantıya çağrıldı?" sorusu ile yanıt verdi. CHP'li vekil, meseleyi Meclis'te gündeme getireceğini söyleyip İGDAŞ içinde ziyaretler için çalışanlara atılan mesajların paylaşılması çağrısı yaptı. (HABER MERKEZİ)