Evrensel 25 yaşında

Evrensel gazetesi 25'inci yılını kutluyor. Çeyrek asrı geride bırakan gazete yayın hayatı boyunca emeğin sesi olmayı sürdürürken toplumun çeşitli kesimlerinden mağdurların hikâyelerini de gündeme taşıdı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- Evrensel gazetesi yayın hayatında 25 yılı geride bıraktı. 25 yıl önce Türkiye'nin zorlu siyasi ve toplumsal atmosferinde yayın hayatına başlayan Evrensel, bu süre boyunca haksızlıklara karşı emeğin sesi olmayı sürdürdü. Toplumun çeşitli kesimlerinden kadınların, çocukların, yaşlıların hak arama mücadelesine yer veren gazete 25 yılının ardından hâlâ yaptıkları haberlerle çizgisine devam ediyor.

Evrensel'in 25'inci yılı dolayısıyla basın meslek örgütü temsilcilerinden emekçilere kadar pek çok kurum destek ve dayanışma mesajı yayınlandı. Yayınlanan mesajların bazıları şöyle:

'EVRENSEL TÜM EZİLENLER İÇİN SU KADAR ÖNEMLİDİR'

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş: Evrensel Gazetesinin 25. yaş günü kutluyorum. Hâlâ bir kısmına benim de dahil olduğum 25 yıllık demokrasi, insan hakları ve emek yürüyüşünün devamı tüm ezilenler için çok önemli. Basın ve ifade özgürlüğünün yok edildiği, medyanın yüzde 95’inin iktidarın kontrolüne geçtiği bir dönemde Evrensel tüm ezilenler için nefes borusu kadar önemli, su kadar hayati değerdedir. İşçi sınıfının emek mücadelesinin, dayanışmasının merkezi olan yayıncılık ilkesi ile emek hareketi için önemli bir mevzidir. Bu mevziinin korunması, büyümesi ve hayatta kalması işçi sınıfı mücadelesi ve Türkiye demokrasisi için vazgeçilmezdir. Tüm ezilenlerin yaş günü kutlu olsun.

'EVRENSEL'E UZUN ÖMÜRLER DİLİYORUZ'

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu: Evrensel gazetesi, okurların katkılarıyla yayın hayatına geçen, imkanlarını zorlayarak emek sektörüyle en yakın ve samimi ilişki kurabilmiş ve emek haklarını yayınının merkezine başarıyla taşımış bir gazetedir. Yolsuzluk, kayırmacılık, usulsüzlük, emek hayatında baskı ve sömürünün gündemden çıkmayacağı günlerde, hukuksuzlukla mücadele misyonundan ödün vermeyen Evrensel’in daha da güçlendirilmesine ihtiyaç var. İlk araştırmam, gözaltında öldürülen muhabiri Metin Göktepe ile ilgili olması dışında, mesleki dayanışma ve mücadele bizi başından beri daima Evrensel yetkilileri ve meslektaşlarımızla buluşturur. Gazetenin, bu nedenle medya özgürlüğü ve kamuoyunun bilgilenme hakkını savunmada da önemli bir yeri var. Habercilik yaptıkları için yargılanan çalışanlarıyla dayanışmamızı sürdüreceğiz. Evrensel’e uzun ömürler diliyoruz!

‘EMEK ÜZERİNE YAPILAN HAKSIZLIKLARA KARŞI ÇIKAN BİR GAZETE’

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto: Evrensel Gazetesi Türkiye’de medyanın çoktandır unuttuğu emek konusuna eğilen öncü bir gazetedir. En çok sendika haberlerine yer veren, emek üzerine yapılan haksızlıklara karşı çıkan bir gazetedir. Ben de Evrensel Gazetesinde yazıyor olmaktan gururluyum. Emek insanlarının özellikle sendikacıların, işçilerin Evrensel'i ayakta tutmak için destek vermelerinin çok önemli olduğunu düşünüyorum.

'EVRENSEL'İN HALKIN HABER ALMA ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN ÖNEMLİ'

DİSK/Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren: Evrensel Gazetesi ilk kurulduğunda ben de vardım. Orada olmak, kuruluşunda yer almak onur vericiydi. Metin Göktepe ile o süreçte dostluğumuz vardı. Evrensel Gazetesi kuruluşundan bu yana önemli haberlere imza attı. Hele hele ülkenin bugün geldiği durumda, halkın haberden uzaklaştırıldığı, tek yönlü haber alındığı dönemde Evrensel Gazetesinin konumu çok çok önemli. Umarım çok uzun yıllar yayın hayatına devam eder. (Kaynak: Evrensel)