ÖGİ: 10 gazeteci ceza aldı

ÖGİ Mayıs raporunu açıkladı: 6 gazeteci gözaltına alındı, 5 gazeteci saldırıya uğradı.

DİYARBAKIR – Özgür Gazeteciler İnisiyatifi (ÖGİ) gazetecilere yönelik hak ihlallerini konu alan Mayıs ayı raporu hazırladı. ÖGİ, raporda 5 gazetecinin saldırıya uğradığını, 10 gazetecinin ceza aldığını yazdı.

Raporda, “AKP iktidarına biat etmeyen medya üzerindeki baskı ve şiddet politikası yeni yol ve yöntemlerle sürdürülüyor” ifadesi yer alırken, Mayıs ayındaki ihlallerle ilgili şöyle denildi: “Özelikle muhalif medyaya yönelik ‘hukuk’ kılıfıyla sürdürülen gözaltı ve tutuklama hali sokakta kaba güç kullanımına kadar vardı. Sokak ortasında gazeteciyi dövdürme, küçük düşürme, itibarsızlaştırma, tehdit etme, işini engelleme olağan hale getirildi” denildi.

Gazeteci Sabahattin Önkibar’a yapılan saldırıyı hatırlatan ÖGİ, “Gazeteciyi sokak ortasında dövdüren anlayış ve buna çanak tutanlar, aynı zamanda failleri de koruyor. En son 25 Mayıs’ta gazeteci-yazar Sabahattin Önkibar’ın Ankara’da evinin kapısında, Antalya’da da Gazeteci İdris Özyol’un saldırıya uğraması bu anlayışın verdiği güvencedir. Bu ve bundan önceki saldırıları bir kez daha kınıyoruz. Saldırıya karışan, çanak tutan, olanak veren tüm organizatörlerinin derhal yakalanıp cezalandırılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ‘Yargı Reformu’na da değinen ÖGİ, “‘Yargı reformu’ adı altında dile getirilen ‘basın ve ifade özgürlüğü’ meselesi afaki söylemlerin dışına çıkıp, yapısal reformlarla ve yasal düzenlemelerle güvence altına alınmalı. Bunun başlangıcı ise hala tutuklu olan 157 meslektaşımızın serbest bırakılması ve tüm gazeteciler hakkında açılan davaların kapatılmasıyla olacağını bir kez daha hatırlatıyoruz. İşe başlanacaksa Azadiya Welat imtiyaz sahibi, 4 ayrı yazı işleri müdürü, editör, yazar, dağıtımcılar, şoför, aşçı ve kapı görevlisi dahil tüm çalışanlarına yönelik açılan soruşturma durdurulmalı. Bu kapsamda gazeteci Bişar Turgut, Mehmet Çetin Altun, Metin Gül, Ferit Köylüoğlu, İsmail Çoban, Yildirim Temel, Zeynel Abidin Bulut, Zafer Tüzün, Rojhat Bilmez hakkında yürütülen soruşturma son verilmeli. Yine 1 Mayıs’tan 25 Mayıs’a kadar Diyarbakır Koşuyolu Parkı, Gebze Cezaevi ve Bakırköy Cezaevi önündeki oturma eylemlerini takip eden gazetecilere yönelik polis şiddetini ve keyfi gözaltıları bir kez daha kınıyoruz” dedi.

‘GAZETECİLER ENGELLENDİ’

Mayıs Ayı Gazetecilere Yönelik Hak İhlal Raporu’nda gazetecilerin uğradığı hak ihlalleri şöyle sıralandı:

6 gazeteci gözaltına alındı
9 gazeteci hakkında soruşturma açıldı
44 gazeteci yargılandı
10 gazeteci ceza aldı.
2 gazeteci tutuklandı.
40 kez gazeteciler haber takibinde engellendi. Fotoğraf ve görüntülerine el konuldu.
5 gazeteci saldırıya uğradı.
2 gazeteci tahliye edildi. (DUVAR)