Alpay'dan 'terör' açıklaması: Deniz Gezmiş'e, Berkin Elvan'a şarkı ithaf etmek terörse ben teröristim

Şarkıcı Alpay, hakkında başlatılan 'terör' soruşturmasına dair konuştu: Eğer Deniz Gezmiş ve arkadaşlarına, Berkin Elvan'a şarkı ithaf etmek terörse, ben teröristim.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 'Fabrika Kızı', 'Dağların Arkasında Yar', 'Eylülde Gel' gibi şarkılarıyla tanınan ünlü sanatçı Alpay hakkında 'terör örgütü üyelerini övdüğü ve devleti aşağıladığı' iddiasıyla soruşturma başlatıldı. Alpay, "Gezi direnişini savunmak terörse ben teröristim" dedi.

'GEZİ DİRENİŞİNİ SAVUNMAK TERÖRSE BEN TERÖRİSTİM'

Sanatçı Alpay, müzik kariyerinin 50'nci yılını 22 Mart'ta Zorlu PSM'de verdiği konserle kutladı. Konser sırasında seslendirdiği bir şarkıyı, 68 Hareketi'nin öğrenci liderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ve Gezi eylemleri sırasında polis kurşunuyla hayatını kaybeden Berkin Elvan'a ithaf eden sanatçıya 'terör örgütü üyelerini övdüğü ve devleti aşağıladığı' gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.

Konuyla ilgili olarak Gazete Duvar'a konuşan Alpay, "Türkiye Cumhuriyeti hükümetleri tarafından katledilen Deniz Gezmiş ve arkadaşlarıyla, Gezi direnişinde hayatını kaybeden Berkin Elvan'a şarkı ithaf etmenin neyi terör? Ben şarkıyı ithaf ettiğimde salondakiler ayakta alkışladılar. Eğer Gezmiş ve arkadaşlarına, Berkin Elvan'a şarkı ithaf etmek, Gezi direnişini savunmak terörse ben teröristim. Bunu her yerde söylerim" dedi.

Sanatçı Alpay, hukuki yollara başvuracağını belirtti.

'ETHEM'İN SESSİZ ÇIĞLIĞI'

Alpay, Gezi eylemleri sırasında Ankara'da başından vurularak öldürülen Ethem Sarısülük için "Ethem'in Sessiz Çığlığı" adlı bir şarkı yapmıştı.