İstanbul'da seçim müdürlerinin ifadesi alındı

İptal edilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine ilişkin soruşturma kapsamında, İstanbul İl Seçim Kurulu Müdürü F.Ş ile 10 ilçe seçim kurulu müdürünün 'şüpheli' olarak ifadelerine başvurulduğu öğrenildi.

DUVAR – İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, İstanbul’da yerel seçimlerde ‘usulsüzlük yapıldığı’ şikayeti üzerine başlatılan soruşturma devam ediyor.

Soruşturma kapsamında, İstanbul İl Seçim Kurulu Müdürü F.Ş ile ilçe seçim müdürleri olarak Şişli’den H.Ç, Beşiktaş’tan R.Ş, Fatih’ten B.A, Beyoğlu’ndan N.A, Arnavutköy’den Z.K, Kağıthane’den A.T, Sarıyerden F.Y.Y, Bayrampaşa’dan C.K, Gaziosmanpaşa’dan F.B ve Sultangazi’den de Y.A’nın, ‘şüpheli’ sıfatıyla farklı zamanlarda ifadelerine başvurulduğu ortaya çıktı.

Başsavcılıkça, ifadesi alınan il ve ilçe seçim müdürlerine, sandık görevlisi olmayanların sandık kurullarına atanması ve kamu görevlisi listelerinin nerelerden temin edildiğine yönelik sorular sorulduğu belirtildi. Müdürlerin de, ‘görev yapacak sandık kurulu başkanları ve üyelerinin nasıl belirlendiğine’ yönelik bilgi verdikleri ifade edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma devam ediyor.
(İSTANBUL-AA)