TTB, açlık grevini sonlandıranların tedavisi için 'özet algoritma' yayınladı

Türk Tabipleri Birliği (TTB) açlık grevi eylemlerini sonlandıranların tedavi süreci için "Özet Algoritma" metnini yayınladı. TTB gerekli hazırlıkların yapılması için metnin Adalet Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı'na da iletildiğini duyurdu. Eylemcilerin tedavi sürecine başlandı.
Leyla Güven.

ANKARA- PKK lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması için başlatılan açlık grevi ve ölüm orucu eylemleri sonlandırıldı eylemcilerin tedavi sürecine başlandı.

Açlık grevi yapanların kaybettikleri besinlerin yerine konması ve normal beslemeye geçiş için belli kuralların gerektiğini hatırlatan Türk Tabipleri Birliği (TTB), hekimlerin, hastane ve cezaevi yönetimlerinin beslenme ve tedavi sürecinde uygulamaları amacıyla “Özet algoritma” adlı metni yayınladı.

‘GEREKLİ HAZIRLIKLARIN YAPILMASI İÇİN CEZAEVİ MÜDÜRLÜKLERİNE GÖNDERİLDİ’

TTB tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Türk Tabipleri Birliği (TTB) tarafından uzun süre aç kalanlara yaklaşım ve yeniden beslenmeye geçişin gerektirdiği özellikleri içeren algoritma gerekli hazırlıkların yapılması için Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Cezaevi Müdürlükleri ve İl Sağlık Müdürlüklerine gönderilmiş ve tabip odaları aracılığı ile hekimlere iletilmiştir” denildi.

Açlık grevini sonlandıranlar için uygulanacak tedaviye ilişkin metine şu adresten ulaşılabilecek.

http://www.ttb.org.tr/haber_goster.php?Guid=03571a68-7e4b-11e9-84f2-80b300e682d7

TTB’nin genel beslenme önerileri ve örnek menü önerisi ise şu şekilde:

-Açlık Grevi sonrası ilk günlerde basit şekerlerden (çay şekeri, akide, lokum, meyveler, bal, reçel, marmelat, çukulata, pekmez, bal, tahin helvası) kaçınmak gerekir, tahıl, sebzeler birleşik şeker içerdiği için tercih edilmelidir.

-Başlangıçta Rejim 1 (açık çay, limonata, komposto sulu, meyve suyu) ve Rejim 2 (yoğurt, çorba, ayran, muhallebi gibi kıvamlı yiyecekler) uygun olur.

-Gaz yapan gıdalar, bulgur, süt gibi sindirimi zor besinlerden kaçınılmalıdır.

-Beslenmeye başladığı ilk günlerde çiğ besinler verilmemeli, yemeklerin iyi piştiğinden emin olunmalıdır.

-Kızartma, kavurma, ızgara gibi pişirme yöntemleri yerine haşlama, buğulama gibi yöntemler uygulanmalıdır.
-Baharatlı besinler, işlenmiş ürünler (salça, salam, sosis, sucuk vb), konserve yiyecekler ve salamura besinler kullanılmamalıdır.

Örnek Menü:
1-2. gün

Sabah :Ihlamur/açık çay
1 adet yumurta beyazı (orta haşlanmış)
1 ince dilim ekmek (25 g)

Ara: 1 çay bardağı ayran
1 ince dilim ekmek (25 g)

Öğle/Akşam: 1 kase şehriye/pirinç çorbası (salçasız)
1 ince dilim ekmek

Ara: 1 çay bardağı ayran
1 ince dilim ekmek

TEDAVİ SÜRECİ BAŞLADI

Açlık Grevlerini İzleme Heyeti’nin Diyarbakır’da yaptığı açıklamaya göre DTK Eşbaşkanı ve HDP Milletvekili Leyla Güven ile Milletvekili Tayip Temel, yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındı.
Leyla Güven ve HDP’li milletvekillerinin tedavi altında olduğu hastanenin önünde yapılan açıklamada bulunan Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Mehmet Şerif Demir, 90 cezaevinde 3 bin 44 tutuklu ile dışarda açlık grevinde olan 18 kişinin eylemlerini sonlandırdığını hatırlatarak, “Açlık grevi yapanların kaybettikleri besinlerin yerine konması ve normal beslemeye geçiş belli kuralları gerektirmektedir. Uzun süre aç kalmış olanların yeniden beslenmeye geçiş süreçleri özenli bir yaklaşım gerektirmektedir. TTB tarafından bu yaklaşım ve yeniden beslenmeye geçişin gerektirdiği özellikleri içeren algoritma gerekli hazırlıkların yapılması için Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Cezaevi Müdürlükleri ve İl Sağlık Müdürlükleri’ne gönderilmiş olup, tabip odaları aracılığı ile hekimlere iletilmiştir” bilgisini verdi.

LEYLA GÜVEN VE TAYİP TEMEL YOĞUN BAKIMDA

DTK Eşbaşkanı Leyla Güven ve HDP Milletvekili Tayip Temel’in kalp ve tansiyon sorunlarından dolayı Yoğun Bakım Ünitesi’nde tedavi altına alındığını belirten Demir, hastanelere kaldırılanların ilk kontrolleri için tetkiklere başlandığını söyledi. Demir, Diyarbakır Tabip Odası, Diyarbakır Barosu, İHD Diyarbakır Şubesi, THİV, SES Diyarbakır Şubesi ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği’nin katılımıyla oluşturulan Kriz Masası’nın tıbbi ve hukuki sürecin takip edeceğini ifade etti. (DUVAR)