HDP: Yaşam kazandı

Açlık grevleri ve ölüm oruçlarının sonlandırılmasının ardından yazılı açıklama yayınlayan HDP Eş Genel Başkanları Buldan ve Temelli, "Bu süreçte bizlerle birlikte olan, desteğini ve dayanışmasını esirgemeyen bütün demokrat ve vicdan sahibi insanlara, ailelere, kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyoruz" dedi. HDP, açlık grevi sonrası tedavi süreçlerini izlemek üzere kriz masası oluşturdu.

ANKARA- PKK lideri Abdullah Öcalan’ın, açlık grevleri ve ölüm oruçlarının amacına ulaştığını belirterek eylemin sona erdirilmesi çağrısının ardından HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in öncülüğünde başlayan eylemler sonlandırıldı.

Açlık grevi ve ölüm oruçlarının sonlanmasının ardından HDP Eş Genel Başkanları Sezai Temelli ve Pervin Buldan “Yaşam Kazandı” başlığıyla yaptıkları yazılı açıklamada, “Yurtiçinde, yurtdışında ve cezaevlerinde aylardır sürmekte olan açlık grevleri bugün itibariyle sona erdirildi. Açlık grevlerinin daha fazla insan canına ve sağlığına zarar gelmeden sona ermesi başta ailelerin, demokratik kamuoyunun ve vicdan sahibi herkesin beklentisiydi” ifadelerine yer verdi.

‘AVUKAT GÖRÜŞLERİNİN YAPILABİLİR OLMASI OLUMLU BİR ADIM’

“Açlık grevcilerinin talebi olan İmralı’da Sayın Öcalan’a ve diğer hükümlülere yönelik ağırlaştırılmış mutlak tecridin sona ermesi, iç ve uluslararası hukuk açısından hükümlü haklarının kullanılabilir hale gelmesi, avukat görüşlerinin yapılabilir olması olumlu bir adımdır” denilen açıklama şu şekilde:

BÜYÜK BİR KARARLILIK GÖSTERMİŞTİR: Hukukun uygulanması için bedel ödeyerek açlık grevi ve ölüm orucuna yatan tüm tutuklu ve hükümlüler özgürlük ve barış, hukuk ve demokrasi için büyük bir kararlılık göstermiştir. Bu süre boyunca sekiz insanın canını yitirmesi hepimizi büyük acılarla karşı karşıya bırakmıştır. Ne yazık ki, böyle acılarla karşılaşmayalım diye verdiğimiz çabalar yetersiz kalmış, can kayıpları önlenememiştir. Onlara büyük bir üzüntü ve acıyla bir kez daha rahmet, ailelerine ve halkımıza başsağlığı diliyoruz.

ÇABALARIMIZI DAHA DA YOĞUNLAŞTIRACAĞIZ: Önümüzdeki dönemde demokratik siyaset alanındaki eksiklerimizden de ders çıkararak demokrasi, özgürlük ve barış mücadelesini daha kararlı ve örgütlü sürdürmek, demokratik siyaseti başarılı kılmak için çabalarımızı daha da yoğunlaştıracağız.

İNSAN HAKLARI KURULUŞLARINA BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR: Şimdi açlık grevini sürdürmüş olanların sağlıklarına hızla kavuşarak bu süreci tamamlamaları için bütün gücümüzle çalışacağız. Etkili ve hızlı tedavi sağlanması önümüzde duran en acil ve önemli görevdir. Bu konuda Sağlık ve Adalet Bakanlıklarına, bu alanlardaki meslek örgütlerine, TTB ve TİHV’ye, tüm insan hakları kuruluşlarına büyük bir görev ve sorumluluk düşmektedir. Bizler sürecin yakından takipçisi olacağız.

TEŞEKKÜR EDİYORUZ: Bu süreçte bizlerle birlikte olan, desteğini ve dayanışmasını esirgemeyen bütün demokrat ve vicdan sahibi insanlara, ailelere, kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyoruz.

HDP TEDAVİLERİ İZLEMEK İÇİN MASA KURDU

Cezaevlerinde açlık grevi ve ölüm orucunda bulunan tutukluların sağlıklı bir şekilde tedavi süreçlerinin takibinin yapılması için HDP Genel Merkezi’nde Kriz Masası oluşturuldu. HDP Basın Birimi tarafından yapılan açıklamada, “Genel Koordinasyon Masası”, “Bölge Koordinasyon Masası” ve illerde kriz masası oluşturulduğu belirtildi.

Açıklamanın devamı şöyle: “Açlık grevi ve ölüm orucu eylemleri 26 Mayıs tarihinde sona ermiştir. Şimdi açlık grevini sürdürmüş olanların sağlıklarına hızla kavuşmaları için çalışmak gerekiyor. Etkili ve hızlı tedavi sağlanması önümüzde duran acil ve önemli bir görevdir. Bu konuda özellikle hekimlere, sağlık alanındaki meslek ve emek örgütlerine büyük bir görev ve sorumluluk düşmektedir.

Gerekli olan tedavi sürecinin makul şekilde yönetilebilmesi, çıkabilecek olası sorunların çözülmesi ve bu kapsamda yetkili kurumlar ve kişiler ile görüşülmesi, ilgili sivil toplum kurumlarıyla sağlıklı bir iletişimin sağlanabilmesi amacıyla HDP Genel Merkezi bünyesinde bir ‘Genel Koordinasyon Masası’ oluşturulmuştur. ‘Genel Koordinasyon Masası’nda MYK üyelerimiz ve milletvekillerimiz bulunmaktadır.

Ayrıca açlık grevleri ve ölüm oruçlarının yapıldığı cezaevlerindeki tutsakların tedavi süreçlerini ve olası sorunları takip etmek amacıyla her bölge ve cezaevine milletvekili, MYK üyesi ve PM üyelerinden oluşan heyetler görevlendirilmiştir. Bu temelde bölgeler düzeyinde de ‘Bölge Koordinasyon Masası’ kurulmuştur.

Yine HDP Genel Merkezi’nde olası sorunların çözümü; il ve ilçe yönetimlerinin ve ilgili kişi veya kurumların gerekli durumlarda ulaşmaları için bir ‘Kriz Masası’ da kurulmuştur. (DUVAR)