EYT'liler bu kez Yenikapı'dan seslendi

Emeklilikte yaşa takılanlar, İstanbul Yenikapı'da miting yaptı. EYT'liler “Sadaka değil hakkımızı istiyoruz” dedi. Mitingde CHP İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu'nun görüntülü mesajı yayınlandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) İstanbul Yenikapı'da miting düzenleyerek, taleplerinin yerine getirilmesi ve TBMM'den yasa çıkarılması çağrısını yineledi. Sendikaların ve siyasi partilerin de destek verdiği EYT’liler “Üremedik ürettik”, “Sadaka değil hakkımızı istiyoruz”, "Direne direne kazanacağız", sloganları attı. Mitingde "Meclise takılanlar ittifakı", "Yasalar geriye dönük işletilemez" dövizleri taşındı.

EYT mitingine CHP, Emek Partisi, Türkiye İşçi Partisi, EHP, SEP, İyi Parti, UİD-Der, Birleşik Metal-İş, Petrol-İş, DERİTEKS başta olmak üzere çok sayıda siyasi parti, sendika ve kitle örgütü üye ve yöneticisi destek verdi. EYT'liler daha önce gerçekleştirdikleri Maltepe mitingine yayınlarında yer vermeyen TRT'ye ise yine tepki gösterdi.

'8 BİN PRİM GÜNÜM VAR'

Kitleye hitap eden EYT'li Mustafa Ünalan, “8 bin prim günüm var. Sakatım çalışmıyorum. Eve ekmek götüremiyorum. Devlet büyükleri büyüklüğünüzü gösterin artık. Benim milletim benim milletim diyorsunuz kimseye bakmıyorsunuz. Buramıza geldi. İşkur iş vermiyor. Özel şirket yaşlısın diyor. Ne yapalım biz el vicdan” diye konuştu.

ÇERKEZOĞLU: EMEKLİLİK TEMEL BİR HAK

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise, “Emeklilik hakkı gasp edilen EYT'lilerle omuz omuza olmaya devam edeceğiz. Emeklilik temel bir haktır. Devletin temel bir sorumluluğudur. Bu mağduriyetin derhal kaldırılması gerekmektedir. Emeklilik yük değil bir haktır. Sizin mücadeleniz emeğimize ve geleceğimize sahip çıkma mücadelesidir” dedi.

Mitingde Saadet Partisi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Necdet Gökçınar ve Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş da konuştu. CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu'nun ise görüntülü mesajı yayınlandı. (HABER MERKEZİ)