BBP'nin Muhsin Yazıcıoğlu davasına katılma talebi reddedildi

BBP Kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişinin yaşamını yitirmesiyle ilgili davada, BBP'nin davaya katılma talebi, “suçtan doğrudan zarar görme ihtimali bulunmadığı” gerekçesiyle reddedildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Büyük Birlik Partisi (BBP) Kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişinin hayatını kaybetmesiyle ilgili 9 üst düzey kamu görevlisinin, "görevi kötüye kullanmak" suçundan yargılandığı davanın ilk celsesi tamamlandı.

İlk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay 5'inci Ceza Dairesi'nde görülen duruşmada, sanık savunmalarının ardından mahkeme heyetince şikayetçilerin davaya katılma talepleri karara bağlandı.

Mahkeme heyeti, aralarında Muhsin Yazıcıoğlu'nun eşi Gülefer Yazıcıoğlu ile gazeteci İsmail Güneş'in eşi Yasemin Güneş'in de bulunduğu şikayetçilerin duruşmaya katılma taleplerini kabul etti. BBP'nin katılma talebi ise "suçtan doğrudan zarar görme ihtimali bulunmadığı" gerekçesiyle reddedildi.

'GENELKURMAY'DAN SAHTE KOORDİNAT GELDİ'

Daha sonra Daire Başkanı Şakir Aktı tarafından müşteki avukatlarına söz verildi.

Bir kısım müşteki avukatı Kemal Yavuz, arama-kurtarma çalışmalarının usulüne uygun yapılmadığını, usule uygun kriz merkezi oluşturulmadığını söyledi.

Sanıklardan Hüsamettin Bulut'u arama kurtarmanın yapıldığı sahada görmediğini ifade eden Yavuz, "Genelkurmay'dan sahte koordinat geldi, bu bir FETÖ operasyonudur. Bunu nasıl yaptıklarını iyi biliyoruz. Köylüler elleriyle işaret ederek helikopterin gittiği yeri söylüyordu ama Genelkurmay'dan gelen koordinat bizi batıya yönlendiriyordu. Orada arama kurtarmanın yanlış yere yönlendirildiğine ilişkin itirazlarımız dinlenmedi" dedi.

'KABİNE KARBONMONOKSİT ENJEKTE EDİLDİ' İDDİASI

Yavuz, kaza yerinin aranmasına engel olunduğunu savundu. Helikopterin kabinine karbonmonoksit enjekte edildiğini iddia eden Yavuz, jetlerin bu gaza maruz kalan pilotun kullandığı helikopteri oluşturulan türbülans ile kasten düşürdüğünü, bu durumun Erzurum Dumlu Radar Mevzi Komutanlığı'nda 2014'te yapılan keşifle görüldüğünü söyledi.

Diğer müşteki avukatları ise olayın cinayet olduğunu öne sürdü ve sanıkların kasten öldürmeden yargılanmasını talep etti.

Müşteki ve avukatların beyanlarının ardından mahkeme heyeti, duruşmayı 30 Ekim'e erteledi. (ANKARA/AA)

Muhsin Yazıcıoğlu soruşturmasında 9 yöneticiye davaMuhsin Yazıcıoğlu soruşturmasında 9 yöneticiye dava

Abdulkadir Selvi: Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölümü suikast  Abdulkadir Selvi: Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölümü suikast