Halfeti'de gözaltına alınanlar işkence gördü

Halfeti'deki çatışmanın ardından gözaltına alınanlar işkence gördü. HDP milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, işkenceyi gösteren fotoğrafa tepki göstererek, "Bunlarla bir yere varılamaz, insan hakları ihlalinden vazgeçin" dedi.

DUVAR – Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde 1 polisin hayatını kaybettiği çatışmanın ardından gözaltına alınanlar kötü muamele ve işkenceye maruz kaldı.

Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde, 18 Mayıs’ta polisler ve PKK’liler arasında çıkan çatışmadan 1 polis yaşamını yitirdi. Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, 54 kişi gözaltına alındı. Sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler, işlemleri için emniyete götürüldü.

Şanlıurfa Barosu İnsan Hakları Merkezi’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, gözaltına alınanların işkence gördüğüne dair somut emareler olduğunu söyledi. İhbarlarla ilgili Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’na çağrı yapılan açıklamada, avukatların müvekkilleriyle görüşmelerine getirilen sınırlamaların yasalara aykırı olduğu ifade edildi.

Açıklamada, gözaltına alınanların kelepçelendikten sonra yüzüstü şekilde yere yatırıldığını gösteren bir fotoğraf da paylaşıldı. Fotoğrafın Bozova Jandarma Karakolu’nda çekildiği belirtildi.

Aynı fotoğrafı Twitter hesabından paylaşan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da, “Halfeti’de neler oluyor? Vatandaş böyle toplu cezalandırmaya tabi tutulursa hangi sorun halledilebilir? Yıllardır hep böyle toplu cezalandırmalarla çözümsüzlükten kurtulamadık. Bunlarla bir yere varılamaz, insan hakları ihlalinden vazgeçin!” ifadelerini kullandı.