Samsun'da Kılıçdaroğlu ile Bahçeli tokalaşmadı

19 Mayıs 1919'un 100'üncü yıldönümü Samsun'da kutlandı. Törene, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve MHP lideri Devlet Bahçeli'nin yanı sıra CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı. Kılıçdaroğlu ile Bahçeli tokalaşmadı.
Samsun'daki programa katılan parti genel başkanları şunlar: (soldan sağa) DSP lideri Önder Aksakal, BBP lideri Mustafa Destici, MHP lideri Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ANAP lideri Ibrahim Çelebi, Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu ve Vatan Partisi lideri Doğu Perinçek.

DUVAR – 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, 100’üncü yıldönümünde Samsun’da kutlanıyor. Törene, Cumhurbaşkanı ve AK Parti lideri Tayyip Erdoğan, MHP lideri Devlet Bahçeli ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu katıldı. Üç lider töreni en ön sıradan izledi. Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu’da törene katılanlar arasındaydı.

Çok sayıda vatandaşın da katıldığı tören sabah 07.30’da Atatürk Anıtı’nda çelenk konulmasıyla başlarken, Atatürk’ün Samsun’a ilk adımı attığı yer olan Tütün İskelesi’nde temsili olarak bir Türk bayrağı asker tarafından karaya çıkarıldı. Mehter Marşı ve Solo Türk gösterilerinin ardından, Erdoğan konuşma yapmak üzere kürsüye çıktı.

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını tazimle yad ediyorum” diyen Erdoğan şöyle devam etti: “Osmanlı’nın takati kesildiğinde de yerini taze bir nefes olarak Cumhuriyetimiz almıştır. Gazi Mustafa Kemal, Samsun’a herhangi bir kişi olarak değil Osmanlı’nın en parlak subayı olarak ayak basmıştır. Arkadaşlarının her biri aynı payeyi taşıyordu. Ankara’ya kadar süren uzun yolculuğu boyunca kendisiyle birlikte hareket eden her komutanın, her kamu görevlisinin sıfatı aynıydı.”

Erdoğan, “Cumhuriyet tarihinin en iddialı demokrasi ve kalkınma hedeflerini ifade eden 2023 vizyonu bugüne kadar hep kılavuzumuz oldu. Türkiye’nin özgürlüklerde ve ekonomide geldiği seviye 2023 hedeflerimize adım adım yaklaştığımızı gösteriyor” ifadelerini kullanıp, “Bununla birlikte son 6 yılda üst üste yaşadığımız badirelerin enerjimizi ve kaynaklarımızı mecburen krizleri çözmeye yöneltmemiz sebebiyle bizi biraz yavaşlattığı da gerçektir. Her şeye rağmen 2023 hedeflerine bağlıyız. Cumhurbaşkanlığı bünyesinde bunun için ekip kurduk” dedi. “Güvenlikte ve ekonomide saldırı dalgası halen bitmiş değildir. Her gün ülkemize kurulan bir tuzağı bozuyoruz” diyen Erdoğan, “Her ne kadar birileri hala Suriye meselesini Suriyelilerin; Irak meselesini Iraklıların; Doğu Akdeniz meselesini Kıbrıslıların sanıyor olsa da biz işin esasının öyle olmadığını çok iyi biliyoruz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, “Birileri faizi, döviz kurunu, enflasyonu; gizli açık ambargoları, yaptırım tehditlerini, hukuksuz nice işlemleri kendi mecrasında yürüyor olarak görüyor olabilir. Ama biz arkasındaki tezgahı çok iyi biliyoruz. Nasıl ki Gazi Mustafa Kemal işgale boyun eğenlere itibar etmeden sadece hakka ve halka inanarak mücadelesini yürüttüyse biz de aynı şekilde hareket ediyoruz. Kendi ülkesinin tökezlemesinden medet uman dahili bedhahlara, bütün bunlara rağmen Türkiye’yi dimdik ayakta tutuyor, hedeflerimize doğru ilerliyoruz” diye konuştu.

KILIÇDAROĞLU İLE BAHÇELİ TOKALAŞMADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, törene katılan CHP lideri Kılıçdaroğlu ve MHP lideri Bahçeli ile selamlaştı. Erdoğan’ın konuşmasının ardından tüm liderler Tütün İskelesi’nde birlikte poz verdi. Bahçeli ile Kılıçdaroğlu tokalaşmadı.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu geçen haftalarda partisinin grup toplantısındaki konuşmasında “Ekrem İmamoğlu İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin tabelasına T.C. ibaresini ekledi. Bu da Bahçeli’ye kapak olsun.” demişti. Bahçeli ise Kılıçdaroğlu’nun sözlerine yanıt olarak ”Sevsinler senin kapağını. Aferin çok güzel laf ettin boynuna beraat belgesini asarsın artık. Sayın Kılıçdaroğlu kapak resmi sevilerek alınan kitap gibisin dışın hoş gibi duruşun boş gibi için bomboş” ifadelerini kullanmıştı. (HABER MERKEZİ)