Sırrı Süreyya Önder’in ismi ‘Ulucanlar Müzesi’nden kaldırıldı!

Müzeye dönüştürülen Ulucanlar Cezaevi’nde 12 Eylül Darbesi’nin ardından tutuklu bulunan  HDP eski Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in müzede sergilenen biyografisi kaldırıldı. Önder’in biyografisinin yerine AK Parti eski Milletvekili Selçuk Özdağ’ın biyografisi konuldu.

Serkan Alan  salan@gazeteduvar.com.tr

ANKARA – HDP eski Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in 1985 yılında 11 ay tutuklu kaldığı Ulucanlar Cezaevi’nin kapatılıp müzeye dönüşmesinin ardından yayınlanmaya başlayan biyografisi müze yönetimi tarafından kaldırıldı.

ÇİÇEKOĞLU İLE AYNI RANZADA SERGİLENİYORDU

Nazım Hikmet, Behice Boran, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, ve Hüseyin İnan gibi Türkiye siyasal hayatının önde gelen isimlerinin de tutuklu bulunduğu Ulucanlar Cezaevi’nin müzeye dönüşmesinin ardından burada kalmış isimlerinin hayatlarına dair bilgileri içeren panolar koğuşlardaki ranzaların başlarına konuldu.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi yönetimi konuya ilişkin bilgi talebimizi yanıtsız bıraktı.

“Terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla  3 yıl 6 ay hapis cezası alan ve halen Kandıra cezaevinde tutuklu bulunan Önder’in biyografisi de Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nde sergileniyordu.

Sırrı Süreyya Önder’in biyografisi 1985 yılında 11 ay tutuklu kaldığı Ulucanlar Cezaevi’nin müzesinde sergileniyordu.

12 Eylül’ün ardından Ulucanlar’da tutuklu bulunan senarist ve yazar Feride Çiçekoğlu ile aynı ranzada biyografisi sergilenen Önder’in, bilgilerini içeren pano müze yönetimi tarafından kaldırıldı.

Önder’in biyografisinin terine AK Parti eski Milletvekili Selçuk Özdağ’ın biyografisi konuldu.

ÖNDER’İN YERİNE AK PARTİ ESKİ MANİSA MİLLETVEKİLİ ÖZDAĞ’IN BİYOGRAFİSİ KONULDU

Müze yönetimi tarafından Sırrı Süreyya Önder’in kaldırılan biyografisinin yerine AK Parti eski Genel Başkan Yardımcısı, Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ’ın biyografisi konuldu. Özdağ, 1980-1986 yılları arasında “MHP ve Ülkücü Kuruluşlar” davası nedeniyle Ulucanlar Cezaevi’nde tutuklu bulunmuştu.

ÖZDAĞ: BENİM RESMİM 2014 YILINDAN BU YANA ORADA

AK Parti eski Milletvekili Selçuk Özdağ ise 2014 yılından bu yana kendisine ait fotoğrafın müzede sergilendiğini söyledi. Özdağ sözlerini şöyle sürdürdü:
“Burada Nazım Hikmet’in resmi de Necip Fazıl’ın resmi de Seçluk Özdağ’ın resmi de Sırrı Süreyya Önder’in resmi de herkesin o müzede olması gerekir. 2014 yılından bu yana benim resmim orada Feride Çiçekoğlu’nun yanındadır. Sırrı Süreyya Önder’in resminin kaldırılıp benim resmim asıldığı doğru değildir. Bugün Sırrı Süreyya Önder’in resminin kaldırılıp kaldırılmadığını bilmiyorum. Onun müze idaresine sormak gerekir. Benim üzerimden spekülasyon yapılması doğru değildir.”

MÜZE YÖNETİMİNDEN YANIT YOK

Sırrı Süreyya Önder’in sergilenmekte olan biyografisinin kaldırılma gerekçesini sorduğumuz müze yönetimi konuya ilişkin gerekli bilgiyi paylaşacaklarını söyledi. Haberin yayınlandığı ana kadar müze yönetiminden kaldırılma gerekçesine dair herhangi bir bilgi paylaşılmadı. (DUVAR)