Sanatçılardan açlık grevine çözüm çağrısı

Oyuncu Berna Laçin, "Her ne olursa olsun, dünyanın neresinde böyle bir açlık grevi yapılıyorsa insanların bir derdi vardır. Ve onları dinlemek anlamak ve bunu en olumlu insanın hayatına zarar vermeyecek şekilde çözümlemek için uzlaşı yönünde adımlar atılması lazım" dedi. Modacı Barbaros Şansal, "Türkiye Cumhuriyeti'ndeki açlık grevleri artık adalete susamışlığın bir eseridir" ifadesini kullandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cezaevlerinde süren açlık greviyle ilgili bazı sanatçılardan çözüm çağrısı yapıldı. Berna Laçin, "Dünyanın neresinde böyle bir açlık grevi yapılıyorsa insanların bir derdi vardır" derken, Barbaros Şansal da "Açlık grevleri artık adalete susamışlığın bir eseridir" ifadesini kullandı. Yazar Ümit Kıvanç da, “Ölüm oruçlarının bir an önce sona erdirilmesini diliyorum. Kimsenin ölmesini istemiyorum” dedi. Mezopotamya Ajansı'na (MA) değerlendirmelerde bulunan sanatçıların sözleri şöyle:

LEVENT ÜZÜMCÜ: "Ülkenin halini görüyorsunuz. Herkes çığlık atıyor. Herkes sesini duyurmaya, kendini bir şekilde fark ettirmeye çalışıyor. Yapılan haksızlığı dile getirmeye çalışıyor. Ne diyeyim. Tam bir cehennem halini aldı. Hiçbir dönem bu kadar aleni, bu kadar saçma sapan şey yapılmadı. Umuyorum, iyilikler güzellikler olacak ama sadece ummakla da olmuyor. Sadece internette Twitter'e yazmakla da olmuyor. İnsanların çaba göstermesi lazım. Gerçekten istediklerinin peşinden koşmaları lazım. Umarım böyle şeyler olur."

'HER ŞEYİN BAŞI HUKUK'

BERNA LAÇİN: "Her ne olursa olsun, dünyanın neresinde böyle bir açlık grevi yapılıyorsa insanların bir derdi vardır. Ve onları dinlemek anlamak ve bunu en olumlu insanın hayatına zarar vermeyecek şekilde çözümlemek için uzlaşı yönünde adımlar atılması lazım. Bu demek değildir ki illa her açlık grevi yapanın da dediği olacak sonunda. Elbette ki hukuk vardır, onun kuralları vardır. Hak vardır adalet vardır, suç vardır. Ama bunlar için önce bir bu aşamaya gelmiş insanları dinlemek lazım. İnsanlar ancak dinlenmediğini düşünürse böyle bir şeye kalkışırlar. Dolayısıyla eğer birileri açlık grevine kalkıştıysa bir dikkatlice dinlemek lazım ne diyorlar ve ondan sonra hak hukuk adalet ne diyorsa onun arkasından gelir. Her şeyin başı hukuk diyoruz.”

'AÇLIK GREVLERİ ADALETE SUSAMIŞLIKTIR'

BARBAROS ŞANSAL: "Açlık grevleri Türkiye Cumhuriyeti'nin utancıdır. İktidarın silahı haline dönüşmektedir. İktidar bu açlık grevlerini İmralı ile birlikte silaha dönüştürmektedir. Ölümler başlayacak. Abdullah Öcalan'ın açıklaması, durdurulması yönündekine cevap verilmedi. 'Biz eyleme devam edeceğiz' dediler. Yani demek ki mesele sadece tecridin kaldırılması değil, hukukun inşa edilmesi yönünde. Açlık grevleri bugün, Abdullah Öcalan'ın tecridinin kaldırılması boyutunu geçmiştir Türkiye'de. Türkiye Cumhuriyeti'ndeki açlık grevleri artık adalete susamışlığın bir eseridir."

'TECRİT YASALARA AYKIRI'

DENİZ TÜRKALİ: "Tecrit, yasalara aykırı üstelik kendi koydukları yasalara aykırı. Tecritlerin bir an önce kalkması lazım. Bir rezalet."

MİKAİL ASLAN: "Sanatçılar ve aydınlar açlık grevcilerinden bir daha kimsenin ölmemesi için bir an önce inisiyatif almalı. Önce ölümler durdurulmalı, tutukluların talepleri hükümete bu aracı aydınlar üzerinden aktarılmalı. Tutuklularla hükümet arasında bir aracı komisyon kurulsun." (HABER MERKEZİ)