'Paris cinayetlerinde MİT'in rolü soruşturulacak'

Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez'in öldürülmesiyle ilgili dosyanın avukatı Jean-Louis Malterre, bundan böyle MİT’in rolünün soruşturulacağını söyledi. Tutuklu tek katil zanlısı Ömer Güney, dava başlamadan birkaç hafta önce 2016 sonunda cezaevinde şüpheli bir şekilde ölmüştü.
Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez, 9 Ocak 2013 tarihinde Paris’in merkezinde La Fayette sokağında bulunan 147 numaralı binada başlarına üç el kurşun sıkılarak infaz edilmişlerdi.

DUVAR – Paris’te Kürt kadın siyasetçiler Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in öldürülmesiyle ilgili dosyanın avukatı Jean-Louis Malterre, olayla ilgili MİT’in rolünün soruşturulacağını açıkladı.

Fransa’nın başkenti Paris’te 9 Ocak 2013’te PKK’nin kurucularından Sakine Cansız, KNK Paris Temsilcisi Fidan Doğan ve Kürt gençlik hareketi üyesi Leyla Şaylemez öldürülmüştü. Fırat Haber Ajansı’nın (ANF) geçtiği habere göre, cinayette MİT’in rolüne ilişkin soruşturma başlatıldı. Yaşamını yitiren Kürt kadın siyasetçilerin aileleri tarafından Mart 2018’de “cinayet emrini verenler ve suç ortaklarının” da soruşturmaya dahil edilmesi için yapılan başvuru sonucu soruşturmanın yeniden ele alınması amacıyla bir anti-terör yargıcı görevlendirildi. Dosya avukatı Jean-Louis Malterre, soruşturma açıldığını doğrulayarak, bundan böyle MİT’in rolünün soruşturulacağını ifade etti.
“Adalet, Türk servislerinin rolünü kabul etti” diyen Malterre, iddianamenin henüz ellerine ulaşmadığını ve soruşturmanın ne kadar zaman alacağını bilmediklerini sözlerine ekledi. Önceki davanın katil zanlısı Ömer Güney ile sınırlı kaldığını söyleyen Malterre, ancak aynı dosyada MİT’in rolünün açık bir şekilde tespit edildiğini de hatırlattı.

Davanın tek sanığı Ömer Güney, 17 Aralık 2016’da yaşamını yitirdi.

ÖMER GÜNEY CEZAEVİNDE ÖLMÜŞTÜ

Tutuklu tek katil zanlısı Ömer Güney, dava başlamadan birkaç hafta önce 2016 sonunda cezaevinde şüpheli bir şekilde ölmüştü. Hakkındaki dava da fiili olarak düştü. Ancak davanın bu şekilde son bulmasını reddeden üç kadının ailesi, emri verenlerin ortaya çıkarılması ve yargılanmasını istedi. (HABER MERKEZİ)