İstanbul'da su fiyatlarına indirim

İBB Meclisi, su fiyatlarında indirim teklifini kabul etti. Her 2,5 metreküp suyun 0,5 metreküpü "İnsani Su Hakkı" kapsamında ücretsiz verilecek. "İnsani Su Hakkı" konut abonelerinin aylık tüketiminin 30 metreküplük kısmına kadar uygulanacak.

DUVAR İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi, su fiyatlarında konutlarda yüzde 15 ile yüzde 45 arasında, iş yerlerinde yüzde 10 indirim sağlayan kararı kabul etti. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda kentteki toplu ulaşım hizmetinin ücretsiz verilmesi de kararlaştırıldı.

İBB Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Tevfik Göksu’nun sunulan su fiyatlarında indirim yapılmasına dair teklif meclis gündemine taşındı. Meclis’te 13 Mayıs’ta oy birliğiyle kabul edilerek Hukuk ve Tarife Komisyonlarına havale edilen teklif, ilgili komisyonlarca rapora dönüştürülerek olumlu görüşle Meclis’e sevk edildi.

“Hanede yaşayan kişi sayısını esas alan tarifelendirme modeline” geçilmesine ilişkin raporda, şu ifadeler yer aldı:

“Halihazırda konutlarda uygulanan, ‘hane bazlı’ tarifelendirme modelinden Ulusal Adres Veri Tabanı (UAVT) ve Nüfus ve Vatandaşlık İşleri (NVİ) Sistemi’nde kayıtlı hanede yaşayan kişi sayısı esas alınan, kişinin günlük su kullanım ihtiyacına göre kademeler belirlenen ve birim fiyatında indirimler yapılan, hanede yaşayan kişi sayısı artışına göre indirim oranında da artış gösteren, netice olarak vatandaşlarımızın fatura tutarlarında yüzde 40 ve üzeri indirim sağlayacak ‘hanede yaşayan kişi bazlı’ dinamik tarifelendirme modeline geçilmesi talep ediliyor.”

‘İNSANİ SU HAKKI’ İNDİRİMİ

Meclis toplantısında görüşülen rapor, oy birliğiyle kabul edildi. Rapora göre, hanede tüketilen her 2,5 metreküp suyun 0,5 metreküpü “İnsani Su Hakkı” kapsamında ücretsiz verilecek. “İnsani Su Hakkı” konut abonelerinin aylık tüketiminin 30 metreküplük kısmına kadar uygulanacak.

Konutlarda uygulanan üç kademeli (0-10, 11-20, 21 metreküp ve üzeri) tarifeden vatandaş lehine düzenleme yapılarak, iki kademeli (0-15, 16 metreküp ve üzeri) tarifeye geçilecek. Bu kapsamda; konut aboneleri içerisinde birinci kademeden faturalandırılan abone oranı yüzde 69,5 iken yeni kademelendirme ile yüzde 90 olacak şekilde faydalanma oranı genişletildi.

Konutlarda yüzde 15 ile yüzde 45 arasında, iş yerleri tarifesinde ise yüzde 10 indirim sağlanacak. Su satışı ve kullanılmış suyun uzaklaştırılması tarifeleri birim fiyatları da TÜFE oranında aylık güncellenecek.

İndirim kararının çıktığı toplantıda, İstanbul Su Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) Genel Müdürlüğü’nün genel kurulu yapıldı. Genel Kurul’da İSKİ Genel Müdürü Fatih Turan, bir sunum yaparak kurumun faaliyetleri hakkında meclis üyelerine bilgi verdi.

NE OLMUŞTU?

31 Mart’ta yapılan yerel seçimde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen CHP’li Ekrem İmamoğlu, ulaşım ve su fiyatlarında indirim vaat etmiş, seçimin ardından ulaşım indirimi teklifi İBB Meclisi’ne sunulmuştu. YSK’nin seçimi iptal etmesinin ardından AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım da aynı vaatleri sıralamıştı. İBB Meclisi’nde çoğunluğu elinde bulunduran AK Parti, indirim tekliflerini İBB Meclisi’ne getirmişti.

İmamoğlu, “Verdiğimiz taahhütlerden ilk bölümünü, şu anda görev alanından uzakta olsak da dün itibarıyla hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz” derken Yıldırım, “Bu doğru değil. Benim su ile ilgili indirim vaadim benim de var onun da var ama yöntem farklı” açıklamasını yapmıştı. (İSTANBUL/AA)