Erdoğan ve Putin, İdlib'i görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin'le telefonda görüştü. İkili ilişkilerin de gündeme geldiği görüşmede, İdlib'deki gelişmeler ve ateşkes ihlalleri ele alındı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le telefon görüşme gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un yaptığı açıklamaya göre, görüşmede ikili ilişkiler ve Suriye'nin İdlib şehrindeki gelişmeler ele alındı.

Altun, açıklamasında "Cumhurbaşkanımız, rejimin amacının İdlip’te Türk-Rus işbirliğini sabote etmek ve Astana ruhunu zedelemek olduğuna işaret etmiş, İdlip’te gerilimin tırmanmasının Anayasa Komitesi’nin ihdası ve siyasi sürecin akamete uğratılması riskini de beraberinde getirdiğine dikkat çekmiştir" ifadelerine yer verdi.

'ERDOĞAN SALDIRILARIN ORTAK HEDEFLERE ZARAR VERECEĞİNİ BELİRTTİ'

Erdoğan ve Putin'in "Soçi mutabakatına bağlılıklarını teyit ettiklerini" aktaran Altun, şöyle devam etti:

"Cumhurbaşkanımız, rejimin amacının İdlip’te Türk-Rus işbirliğini sabote etmek ve Astana ruhunu zedelemek olduğuna işaret etmiş, İdlip’te gerilimin tırmanmasının Anayasa Komitesi’nin ihdası ve siyasi sürecin akamete uğratılması riskini de beraberinde getirdiğine dikkat çekmiştir. Görüşmede her iki lider Soçi Mutabakatına olan bağlılıklarını teyit etmişlerdir. Sayın Cumhurbaşkanımız bugüne dek Soçi Muhtırası’nın uygulanmasında önemli mesafe kat edildiğini, buna mukabil yaşanan saldırıların ortak hedeflere zarar verebileceğini belirtmiştir." (HABER MERKEZİ)