Kılıçdaroğlu'ndan Demirağ'a ziyaret: Failler süratle yargıya teslim edilmeli

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, saldırıya uğrayan Yeniçağ gazetesi yazarı Yavuz Selim Demirağ'ı ziyaret etti. Hastaneden çıkarken açıklama yapan Kılıçdaroğlu, "Polisin failleri süratle yakalayıp yargıya teslim etmesi lazım. Türkiye nereye gidiyor" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün gece evinin önünde saldırıya uğrayan Yeniçağ gazetesi yazarı Yavuz Selim Demirağ'ı tedavi gördüğü hastanede ziyaret etti. Hastane çıkışında basın mensuplarına açıklama yapan Kılıçdaroğlu, "Türkiye nereye gidiyor?" sorusunu sormaktan kendisini alamadığını söyledi.

'BU OLAĞAN, SIRADAN BİR OLAY MI?'

"Bereket versin hayati tehlikesi yok. Doktorlar hemen müdahale ediyorlar" diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Gerçekten son derece üzgünüm. Aklın alamayacağı bir şey. Nasıl bir Türkiye'de yaşıyoruz? Bir gazeteci bir programa katıldı diye, düşüncelerini aktardı diye veya birilerini eleştirdi diye öldürülmek amacıyla sopalarla dövülür mü, nerede yaşıyoruz? Şu ana kadar failler konusunda herhangi bir şey kamuoyuna yansımış değil ama bu faillerin en kısa sürede bulunması, yargıya teslim edilmesi lazım. Yargı da kan kaybediyor. Dolayısıyla yargının oturup buna bir bakması lazım. Polisin failleri süratle yakalayıp yargıya teslim etmesi lazım. Türkiye nereye gidiyor? Yani bu gazeteci öldürülmeli mi? Bu olağan, sıradan bir olay mı? Türkiye'yi sanki bu tür olaylar, bu tür baskılar, bu tür şiddet uygulamaları, sopayla insanların dövülmesi, hatta birisinin talimatı da 'Öldürün.' Ne demek öldürün? Bir gazeteci, bir insan öldürülür mü?"

Gazeteci Yavuz Selim Demirağ saldırıya uğradıGazeteci Yavuz Selim Demirağ saldırıya uğradı

'İKTİDARIN DA RAHATSIZ OLMASI LAZIM'

"Şu ana kadar iktidar kanadından tepki gelmemesinin büyük bir acı olduğunu" söyleyen Kılıçdaroğlu, bütün gazetecilerden bu olaya sahip çıkmalarını istedi.

Saldırının, uluslararası alanda Türkiye'nin itibarını zedelediğini belirten Kılıçdaroğlu, "'İktidarı beğenmeyen gazeteciler öldürülecek', 'İktidarı beğenmeyen sokağa çıkamayacak' diye bir atmosferi dünyaya bir anlamda yaymak istiyorlar. İktidar sahiplerinin de bundan rahatsız olması lazım. Onların da gelip gazeteciyi ziyaret etmeleri konuşmaları lazım, neden bu darp yapıldı diye" ifadelerini kullandı.

'DAHA ÖNCE DE AYNI GAZETEYE SALDIRDILAR, FAİLLER BULUNMADI'

Yeniçağ gazetesinin daha önce de saldırıya uğradığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Daha öncede aynı gazeteye saldırdılar, ne oldu failler bulundu mu? Failler bulunmadı. Bir genel başkanın evinin önüne gidip gösteri yaptılar, tehdit ettiler. Failler ne oldu? Beraat etti. Bakın yanlış uygulamalar, yanlış kararlar Türkiye'yi bu noktaya getiriyor. Olayların üzerine kararlılıkla gidilmeli, failler bulunmalı, yargının önüne çıkarılmalı en ağır cezalar verilmelidir. Ben Sayın Demirağ'a geçmiş olsun dileklerimi tekrar bir kez daha kamuoyu önünde iletmek isterim" diye konuştu.

Ziyarette CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya ile İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Müsavat Dervişoğlu da bulundu. (ANKARA/AA)