YSK'den Kılıçdaroğlu'na yanıt: Şiddetle kınıyoruz

YSK, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun TBMM'deki konuşmasında kurul üyelerini tehdit ettiği ve hedef gösterdiğini belirtti. Açıklamada, "Bu nitelik ve ağırlıkta olan söz ve davranışları reddediyor ve şiddetle kınıyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Yüksek Seçim Kurulu (YSK), İstanbul Büyükşehir Belediye seçiminin iptal edilmesi kararının ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yaptığı açıklamaya tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, kurul üyelerine tehdit ettiği ifade edilen açıklamada, "Bu nitelik ve ağırlıkta olan söz ve davranışları reddediyor ve şiddetle kınıyoruz" denildi.

YSK, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun İstanbul Büyükşehir Belediye seçiminin iptaliyle ilgili TBMM Grup toplantısındaki konuşması hakkında yazılı açıklama yaptı.

YSK'nin kanunlara ve anayasaya uygun kararlar verdiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

İSİMLERİNİ OKUYARAK ÜYELERİ HEDEF GÖSTERDİ: İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçiminin iptaline dair kararın açıklanmasından sonra, 7 Mayıs 2019 Salı günü Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisinin çatısı altında yaptığı açıklamada; Kurul üyelerine tehdit, hakaret içeren beyanlarda ve gerçek dışı itham, isnat ve iftiralarda bulunmuş, bazı Kurul üyelerini, isimlerini okumak suretiyle yuhalatmış ve hedef göstermiştir.

HAKİMLERİN İTİBARSIZLAŞTIRILMASI KABUL EDİLEMEZ: Anayasa ve Kanunlar, yasama organı üyesi olmanın sağladığı dokunulmazlığın hukuki korumasına sığınarak, bir kimseye suç işleme ve yargı organı mensuplarına hakaret etme serbestisi tanımaz. Kuşkusuz tüm yüksek mahkeme kararları gibi, Yüksek Seçim Kurulu kararları da hukuki açıdan tartışılabilir ve eleştirilebilir. Hukuki çerçevedeki bu tartışma ve eleştiriler hukuka katkı sağlayacağı için yararlıdır. Ancak hakimlerin verdikleri kararlar nedeniyle kişisel olarak hedef gösterilmesi ve itibarsızlaştırılması kabul edilemez. Bu itibarla, tahammül sınırlarını aşan, içeriği kişilik haklarına açıkça saldırı ve suç oluşturan, kişileri hedef gösteren, kurumları ve seçim sistemini itibarsızlaştırma amacı güden ve bu suretle vatandaşların adalete ve demokrasiye olan inancını sarsan itham ve söylemlerden, sorumlu her vatandaş gibi kaçınılması gerekir.

BASKI VE TEHDİTLERDEN ETKİLENMEDEN GÖREVE DEVAM EDECEĞİZ: Anayasanın 79. maddesine göre, Yargıtay ve Danıştay genel kurullarının kendi üyeleri arasından, üye tamsayısının salt çoğunluğu ile gizli oyla seçilen meslek mensuplarından oluşan Yüksek Seçim Kurulu; geçmişte olduğu gibi bugün seçimlerin dürüstlük içinde yapılmasını temin etmek için, bağımsızlık ve tarafsızlık ilkeleri doğrultusunda, baskı, yıldırma, iftira, hakaret ve tehdit kampanyalarından etkilenmeksizin görevini yapmaya devam edecektir. Bu nitelik ve ağırlıkta olan söz ve davranışları reddediyor ve şiddetle kınıyoruz. (HABER MERKEZİ)