ABD'den Türkiye'ye ifade özgürlüğü çağrısı

ABD'nin Türkiye Büyükelçiliği, Türkiye'ye ifade özgürlüğü ve hukukun üstünlüğü çağrısı yaptı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ise açıklamaya Twitter'dan tepki gösterdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD'nin Türkiye Büyükelçiliği, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü vesilesiyle yaptığı açıklamada Türkiye'ye ifade özgürlüğü ve hukukun üstünlüğü çağrısı yaptı. Büyükelçiliğin resmi Twitter hesabından paylaşılan mesajda, "Türkiye’yi ifade özgürlüğüne, adil yargılanma güvencesine ve yargı bağımsızlığına saygı göstermeye, bunları teminat altına almaya çağırmayı sürdüreceğiz. #DünyaBasınÖzgürlüğüGünü #ÖzgürBasın #WPFD2019" ifadeleri kullanıldı.

CUMHURBAŞKANLIĞI'NDAN TEPKİ

Cumhurbaşkanlığı ise bu açıklamaya tepki gösterdi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun Twitter'dan İngilizce yaptığı açıklamada, "ABD'yi basın özgürlüğünün arkasına saklanmayı bırakmaya çağırmayı sürdüreceğiz. Washington diğer ülkeleri suçlamak yerine aşırı yoksulluk ve ırk ayrımcılığı gibi uzun zamandır devam eden sorunlarına odaklanmalı" dedi. (DIŞ HABERLER)