Suruç'ta çocuğunu yitiren Besra Erol tutuklandı

Suruç'ta IŞİD tarafından düzenlenen bombalı saldırıda hayatını kaybeden Evrim Deniz Erol'un 60 yaşındaki annesi Besra Erol, 'örgüt üyesi olmak' iddiasıyla hapis cezasına mahkum edildi. Tutuklanarak Muş Cezaevi'ne gönderilen Erol'un avukatı Abdülbakir Erdoğmuş, böyle bir cezanın kabul edilmeyeceğini söyleyerek, “Eğer basın açıklamaları suç teşkil ediyorsa bölgede yaşayan insanların yarısının cezaevine girmesi gerekiyor” dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Şanlıurfa'nın Suruç ilçesine IŞİD'in 20 Temmuz 2015'teki bombalı saldırısı sonucu yaşamını yitiren 33 kişiden Evrim Deniz Erol'un annesi 60 yaşındaki Besra Erol tutuklanarak cezaevine konuldu. Erol, oğlunun mezarı başında yaptığı konuşmasından dolayı açılan dosya kapsamında dün görülen duruşmada 7 buçuk yıl hapis cezasına mahkum edildi. Erol, tutuklanarak Muş E Tipi Kapalı Cezaevi'ne konuldu.

'BUNU KABUL ETMEK MÜMKÜN DEĞİL'

60 yaşındaki Erol hakkında oğlunun mezarı başında yaptığı konuşmalardan dolayı ve katıldığı basın açıklamaları gerekçe gösterilerek 'örgüt üyesi olmak' iddiasıyla 1 yıl önce iddianame hazırlandı. Bir yıl süren yargılama sonrasında mahkeme heyeti Erol hakkında dün kararını açıklayarak Erol'a 7 buçuk yıl hapis cezası verdi. Muş Cezaevi'ne konulan Erol bu cezanın 4'te 3'ünü cezaevinde geçirecek. Erol'un avukatı Abdülbaki Çelebi, verilen hapis cezasına tepki göstererek, Erol hakkında iddianamede yer alan iddiaların suç unsuru taşımadığını söyledi. Çelebi, "Besra Hanım katıldığı basın açıklamalarından ve telefon görüşmelerinden yargılanıyordu. Basın açıklaması, telefon görüşmeleri suç unsuru olarak delil taşımaz. Son dönemde Muş'ta ve bölgede sadece basın açıklamasına katılmak örgüt üyeliği için yeterli görülerek hapis cezaları veriliyor. Ne yazık ki Muş'ta da böyle bir durumla karşı karşıyayız. Bunu hukuken kabul etmek mümkün değil. Çünkü böyle bir şey kabul edilirse bölgedeki insanların yarısının cezaevine girmesi gerekiyor" dedi.

SURUÇ AİLELERİ İNSİYATİFİ: BESRA ANNEMİZİN DERHAL SERBEST BIRAKILMASINI İSTİYORUZ

Suruç Aileleri İnsiyatifi de bugün İstanbul'daki İnsan Hakları Derneği'nde konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Suruç Aileleri İnsiyatifi, Besra Erol'un bir an önce serbest bırakılması çağrısında bulundu: "Suruç Katliamı'nın yaşanmasından bu yana yaklaşık 4 yıl geçti. 4 yıldan beri katliamın faillerinin yargılanmasını istiyoruz. Ancak tüm ısrarlarımıza rağmen faillerin yargılanması bir türlü gerçekleşmedi. Aksine yargılama okları Suruç için adalet isteyenlere çevrildi. Bu 4 yıllık süre boyunca Suruç yaralısı arkadaşlarımız, avukatlarımız, Suruç için adalet isteyen dostlarımız tutuklandı. Suruç şehitlerinin cenazelerine katılmak açılan dava dosyalarına suç unsuru olarak konuldu. Bunlar da yetmezmiş gibi mezarlarımıza saldırdılar. Mezarlara saldıran failler yakalanmadı. Bunun yerine oğlunun mezarı başında yaptığı konuşmayı gerekçe göstererek Suruç ailelerimizden Besra Erol anneye dava açılmış ve bir yıl süren yargılamanın sonucunda 7 buçuk yıl hapis cezası verilerek tutuklanmıştır. Bu ceza Suruç ailelerinin adalet mücadelesine verilmiştir. Verilen bu cezanın kabul edilmesi mümkün değil. Bu kararın bir an önce iptal edilmesini Besra annemizin derhal serbest bırakılmasını istiyoruz."

Kobanê'deki çocuklara oyuncak götürmek için Türkiye'nin farklı kentlerinden gelen 33 kişi, IŞİD'in 20 Temmuz 2015'teki bombalı saldırısı sonucu yaşamını yitirmişti.