İzmir Barosu: Yetkilileri ölüm oruçlarına acilen çare bulmaya davet ediyoruz

İzmir Barosu, cezaevlerindeki ölüm oruçları konusunda yetkilere "acilen çare bulma" çağrısı yaptı. Açıklamada, baronun da sorumlukluk almaya hazır olduğu belirtildi.

Google Haberlere Abone ol

İZMİR - İzmir Barosu, bugün cezaevlerindeki 15 tutuklu ve hükümlünün, Abdullah Öcalan'ın ailesi ve avukatlarıyla görüşmesine izin verilmesi talebiyle  sürdürmekte olduğu açlık grevini ölüm orucuna çevirmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

HDP Hakkari Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven, sürdürdüğü açlık grevi eyleminde 174’üncü güne ulaştı. Leyla Güven’in açlık grevi eylemi devam ederken, cezaevlerindeki 5’i kadın 15 tutuklu ve hükümlü, bugünden itibaren "ölüm orucu"na başlayacağını duyurdu.

İzmir Barosu; cezaevlerinde açlık grevindeki tutuklu ve hükümlülerle ilgili yaptığı açıklamada, yetkilileri konuya acilen bir çare bulmaya davet ederek, hukukun tanıdığı yetkiler doğrultusunda sorumluluk almaya hazır olduklarını belirtti.

'AÇLIK GREVİ TEMELDE YAŞAM HAKKI MESELESİ'

İzmir Barosu'nun cezaevlerinde açlık grevindeki tutuklu ve hükümlülerle ilgili açıklaması şöyle:

"Türkiye çapında 98 cezaevinde yaklaşık 3000 tutuklu ve hükümlünün sürdürmekte olduğu açlık grevi bugün itibariyle 15 kişi tarafından ölüm orucuna çevrilmiştir. Açlık grevi olgusuna yaklaşımlar farklılık gösterse bile unutulmamalıdır ki; bir insanın, taleplerini duyurabilmek için bedenini ortaya koyması temelde bir 'yaşam hakkı' meselesi olup yalnızca bireyi değil içinde yaşadığı toplumu ve devleti de ilgilendiren, tüm disiplinlerin korumak ve iyileştirmekle sorumlu olduğu bir konudur.

Avukatlık Kanunu uyarınca insan haklarının savunulması ve geliştirilmesi görev ve sorumluluğunu taşıyan İzmir Barosu olarak, yaşam hakkının söz konusu olduğu her durumda, kişilerin kimliklerine bakılmaksızın hakkın kendisinin savunulması gerektiğine inanıyor ve yetkilileri ölüm oruçları daha ciddi bir aşamaya ulaşmadan konuya acilen bir çare bulmaya davet ediyoruz. İzmir Barosu, söz konusu süreçte hukukun kendisine tanıdığı yetkiler doğrultusunda sorumluluk almaya hazırdır." (DUVAR)