Koğuşlarda kapasite sorunu: Kısa vadede çözülmeyecek

Cezaevlerindeki mahpuslar koğuşlarda yoğunluk nedeniyle yerde yatmak zorunda kaldığını anlatmaya devam ediyor. Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun mahpusların bu sorunun çözümü için verdiği önergeye yanıt verdi: Bu eksikliğin kısa vadede ortadan kaldırılması mümkün değil.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cezaevlerinde şu an 264 bin 31 mahpusun bulunduğu tahmin ediliyor. Bu sayının 250 bini erkek mahpuslardan oluşurken, geriye kalan mahpus sayısı da kadın ve anneleriyle birlikte cezaevinde kalan çocuklardan oluşuyor. Özellikle 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin ardından cezaevlerindeki doluluk oranının arttığı, 15 kişilik koğuşlarda 30 mahpusun kaldığı sıkça gündeme geldi. Konuyla ilgili HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'na başvuru yaptı. Gergerlioğlu'na gelen yanıtta ise "Bu eksikliğin kısa vadede ortadan kaldırılması mümkün değildir" denildi.

'SORUN ÇÖZÜLSÜN' BAŞVURUSUNA YANIT

Cezaevlerindeki koğuşlarda yerde yatmak zorunda kalan mahpuslar hem Adalet Bakanlığı'na hem de TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'na defalarca dilekçe göndererek şartların düzeltilmesini talep etti. HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, kapasite sorununun çözümü için geçtiğimiz aylarda İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'na başvurdu. Ayrıca Gergerlioğlu, kendisine gelen bir mahpus şikayetini de komisyona iletti. Söz konusu şikayet dilekçesinde bir kadın, cezaevindeki eşinin yaşadıklarına dikkat çekiyor: "Eşim şu an 22 kişilik bir koğuşta kalıyor. Ancak koğuş 10 kişilik olarak dizayn edilmiş. Maalesef iki kişi yerde yatıyor. Bu durum insan haklarına aykırıdır.”

İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, söz konusu şikayeti incelemeye aldıklarını söyleyerek Gergerlioğlu'nun başvurusuna şu yanıtı verdi: "Cezaevlerinde kapasite yetersizliğinden dolayı taleplerin idare tarafından karşılanmadığı komisyonumuzun bilgisi dahilinde. Komisyonumuz bu yetersizliğe hazırladığı raporlarda dikkat çekmektedir. Ancak bu eksikliğin kısa vadede ortadan kaldırılması mümkün değildir."

KOĞUŞ KAÇ METRE OLMALI?

Adalet Bakanlığı'nın verilerine göre şu an 22 bin 451 mahpus kapasite fazlası olarak cezaevinde bulunuyor. Mahpuslar, koğuş kapasitesi 13 kişiyken bir koğuşta 26 kişinin kaldığını ve birçok mahpusun da yerde yatmak zorunda kaldığını anlatarak sorunun çözümü için yetkili kurumlara çağrı yaptı. Bandırma Cezaevi'nden 34 mahpusta geçtiğimiz aylarda ortak imzalı mektup göndererek 16 kişilik koğuşlarda 30 kişi kaldıklarını anlattı. Peki bir koğuşta kaç kişi olmalı? Avrupa İşkencenin Önlenme Komitesi, bir koğuştaki asgari yaşam alanı için banyo ve tuvalet alanı dahil olmadığını söyleyerek tek kişilik oda için 6m² yaşam alanı olması gerektiğini belirtiyor. Komite çok kişili odalar için de mahkum başına 4m² yaşam alanının uygun olduğunu söylüyor. Anayasa Mahkemesi de söz konusu bir başvuruyla ilgili bir koğuşta kişi başına düşen kullanım alanının 4.25 metrekare olduğunu ifade etti.