Batman'da tutuklu ailelerine gözaltı

Cezaevinde açlık grevi yapan mahpusların aileleri Batman M Tipi Kapalı Cezevi önünde oturma eylemi yaptı. Grubun etrafını saran polisler en az 20 kişiyi gözaltına aldı. Diyarbakır'da da ailelerin yapmak istediği açıklamaya polis izin vermedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Batman M Tipi Cezaevi önünde oturma eylemi yapmak isteyen tutuklu aileleri polisler tarafından engellendi ve en az 20 kişi gözaltına alındı. Mahpus ailelerinin Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi önünde yapmak istediği basın açıklamasına da izin verilmedi.

Mezotopamya Ajansı'nın haberine göre, cezevlerinde açlık grevinde bulunan tutukluların aileleri, Batman M Tipi Kapalı Cezaevi önünde basın açıklaması ve oturma eylemi yapmak istedi. Polis cezaevi önünde ve çevresinde zırhlı araçlarla yoğun önlemler alırken, cezaevi önünde oturan bir grup tutuklu yakınının etrafı polislerce sarıldı. Polis, oturma eylemi yapan en az 20 kişiyi gözaltına aldı.

Diyarbakır'da da valilik yasağı gerekçesiyle açıklamaya izin vermeyen polis, cezaevi önünü TOMA ve yüzlerce çevik kuvvet polisiyle ablukaya aldı. Engellemelere rağmen açıklama yapmak isteyen aileler, yüzlerce polis tarafından çembere alındı. Aileler, polisin tutumunu alkış ve zılgıtlarla protesto etti.

'ÇOCUKLARIMIZ AÇLIKTAN ÖLÜYOR'

Yaklaşık yarım saat süren görüşme sonrası polis, aileleri zorla arabaya bindirilerek bölgeden uzaklaştırmak istedi. Polisin müdahalesine direnen aileler, sık sık "Biji berxwedane zindanan" (Yaşasın zindan direnişi) sloganı atarak polisleri protesto etti. Polis kalkanlarıyla zorla bölgeden uzaklaştırılan aileler, "Bizler anneyiz. Sizlerin de annesi var. Çocuklarımız açlıktan ölüyor" diye tepkisini dile getirdi.

Daha sonra gruplar halinde polis çemberinden çıkan aileler, alkış ve sloganlar eşliğinde yapmak istediği yürüyüşe polisler yine izin vermedi. Bunun üzerine polis, cezaevi önünde toplanan tutuklu ailelerine geldikleri araçlarla cezaevi önünden ayrılmaları uyarısında bulundu. Bölgeden ayrılmak istemeyen aileler, zorla araçlarına bindirerek uzaklaştırıldı.

Grup içerisinde bulunan bir yurttaşın polislere dönerek "Sizin çocuklarınız yok mu? Nerede Adalet Bakanı'nın adaleti? Bu mu adaletiniz? Anayız biz yüreğimiz yanıyor" diyerek engellemeye tepki gösterdi. Uzun bir süre açıklama yapmak için direnen aileler, polisin engellenmesi sonucu açıklama yapamayarak polis eşliğinde araçlarına bindirilerek cezaevi önünden ayrıldı.