Ali Demir: FETÖ üyesi değilim, tek bir soru sızdırılmadı

ÖSYM Başkanı Ali Demir, elektronik kelepçe takılarak ev hapsinde alındı. İfadesi ortaya çıkan Demir, "Hiçbir sınavın sorusu sızdırılmamıştır" ifadesini kullandı.

DUVAR – ÖSYM’ye yönelik FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındıktan sonra ev hapsi şartıyla serbest bırakılan eski ÖSYM Başkanı Ali Demir’in ifadesi ortaya çıktı.

Habertürk’ten Fevzi Çakır’ın haberine göre; ‘FETÖ üyesi olmadığını’ belirten Demir, kendi döneminde soru sızdırıldığı iddiasını da reddetti. Demir, “Hiçbir sınavın sorusu sızdırılmamıştır. En üst düzeyde önlemleri bir başkan olarak aldım. Bu sınav sorularının sızdırıldığına dair de somut bir delil mevcut değildir” dedi.

Demir’in ifadeleri şöyle;

FETÖ ÜYESİ DEĞİLİM: FETÖ/PDY terör örgütü üyesi değilim. Hayatımın hiçbir döneminde bağlantım olmadı. Herkesçe malum olduğu üzere FETÖ/PDY terör örgütü tarafından soruların sızdırıldığı iddia edilen 2010 yılı KPSS sınavından sonra 2010 yılı eylül ayında ÖSYM Başkanlığı’na atandım.

BENİM DÖNEMİNDE SORU SIZDIRILMADI: 1 Nisan 2011 tarihinde 3’lü kararname ile ÖSYM Başkanlığı’na asaleten atandım. Ben tüm işlemlerimi devletin tüm kademeleri ile uyum halinde yaptım. Benim döneminde, ÖSYM tarafından yapılan soruların sızdırıldığı iddiasını asla kabul etmiyorum. Hiçbir sınavın sorusu sızdırılmamıştır. En üst düzeyde önlemleri bir başkan olarak aldım. Bu sınav sorularının sızdırıldığına dair de somut bir delil mevcut değildir.

YANLI DEĞERLENDİRME: ÖSYM bilişim alt yapısında yapılan incelemeler, yanlı olarak değerlendirilmekte, güvenlik amaçlı olarak alınan kayıtlar dışarıya sızdırma olarak gösterilmektedir.