Müzik sistemi 'Traktor'u rektör traktör sanmış

ODTÜ rektörlüğü, maddi nedenlerle iptal edildiğini duyurdukları 33. Bahar Şenliği'nin sanatçılardan gelen destekle yapılacağını duyurdu ancak açıklanan programda yine Devrim Stadı yer almadı. ODTÜ Uluslararası Gençlik Topluluğu bunun kabul edilemeyeceğini açıkladı. Rektörün şenliği iptal gerekçelerini sıralarken söylediği "Traktör bile istediler" sözlerine bir öğrenci twitter'dan yanıt verdi: "Yalnız o traktor taşıt olan değil, müzik sistemi."

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ODTÜ rektörlüğü, maddi nedenlerle iptal edildiğini duyurdukları 33. Bahar Şenliği'nin sanatçılardan gelen destekle yapılacağını duyurdu. Ancak ODTÜ'nün duyurusunda, Devrim Stadı yer almadı. Öğrenciler, ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök'ün şenlik iptalini anlatırken "Öğrenciler traktör bile istedi" dediği şeyin aslında müzik kontrol sistemi 'Traktor' olduğunu söyledi.

Gazeteci Deniz Zeyrek, ODTÜ'deki şenlik iptali üzerine çıkan tartışmayla ilgili yazısında Rektör Prof. Mustafa Verşan Kök'ün şu sözlerini aktarmıştı: "Öncelikle biz şenlikleri iptal etmedik. Tam aksine biz UGT'li öğrencilerle Devrim Stadı konserleri de dahil her konuda anlaştık. Ancak sonra bu grup LGBT, Marksist, Aşırı Sol, HDP gruplarla toplantı yapıp bu karardan vazgeçtiler. Tüm alanları istediler. İsteklerinin toplam maliyeti 1 milyonun (TL olsa gerek) üstünde. Traktör bile istediler. Hiçbir zaman yasakçı bir tutumumuz olmadı yönetimce. Bizler sizlerden daha fazla ODTÜ'lüyüz. Mesela ben 35 senedir ODTÜ'deyim. Neyin ne olduğunu herkes kadar bilirim."

Rektör Kök'ün "Traktör bile istediler" sözleriyle ilgili bir öğrenci twitter hesabından "Yalnız o traktor taşıt olan değil, müzik sistemi. Mixer istiyoruz desek mutfak robotu sanacak" diye yazdı.

Rektörlük daha önceki duyurusunda “Üniversitemizin mevcut teknik ve idari olanakları ile gerçekleştirilmesi mümkün olmadığından, 33. Bahar Şenliği'nin yapılamayacağını bilgilerinize sunarız” demişti. Şenliğin yapılmayacağı duyurusuna ilk tepki gösteren sanatçı Haluk Levent olmuştu. Levent bugün üniversitede görüşmeler yaptı. Hiçbir maddi karşılık beklemeden hatta ses-ışık tesisatını da üstlenerek şenliğe katılabileceğini açıklayan Levent'in ardından çok sayıda sanatçı da aynı şekilde katkı vermeye hazır olduklarını duyurmuştu.

Rektörden 'anlaşmayı öğrenciler bozdu' suçlamasıRektörden 'anlaşmayı öğrenciler bozdu' suçlaması

REKTÖRLE DE GÖRÜŞTÜ

Bugün ODTÜ'ye giderek önce öğrenci toplulukları temsilcileri ile görüşen ve kendisi de bu üniversitede eğitim gören Haluk Levent ilk olarak, "ODTÜ öğrenci toplulukları temsilcileri ile görüşmeler yaptım. Toplamda 4 ayrı toplulukla görüştüm. Az sonra ODTÜ rektörü ve yönetim kurulu İle görüşeceğim (sağolsunlar yemeğe davet ettiler). Son durumu burdan yazacağım.." mesajını paylaştı.

ODTÜ'de iptal edilen şenlik için sanatçılar gönüllü olduODTÜ'de iptal edilen şenlik için sanatçılar gönüllü oldu

Daha sonra Rektör Mustafa Verşan Kök ve yönetim kurulu üyeleri ile görüşen sanatçı bu kez de, "ODTÜ rektörümüz ve yönetim kurulu İle yemekteyiz.. 1 saati aşkın toplantımız sürüyor. Az sonra hocalarımız ve ODTÜ öğrenci toplulukları temsilcileri ile hep beraber toplanacağız.. Umarım her sorunu çözeriz. Son toplantıdan sonra sonucu burdan yazacağım" mesajını paylaştı.

GENÇLİK TOPLULUĞU: KABUL EDİLEMEZ

Bu gelişmelerin ardından ODTÜ Rektörlüğü, maddi nedenlerle iptal edildiğini duyurdukları 33. Bahar Şenliği'nin yapılmasına dair ikinci bir duyuru yaptı. Rektörlüğün ortaya koyduğu programda Devrim Stadı yer almadı.

ODTÜ Uluslararası Gençlik Topluluğu rektörlüğün sunduğu teklifin kabul edilemeyeceğini açıkladı. Topluluğun Twitter hesabındanki açıklamada, "En başından beri istediğimiz Devrim Stadyumu hala şenlikte etkinlik kullanımına kapalı. Bizim ODTÜ ruhunu sürdürmek adına peşinden koştuğumuz en önemli alanımızın hala şenlik kapsamında olmayışı kabul edilemez" denildi.  (HABER MERKEZİ)