Berkay Ustabaş'a 5 ay hapis cezası

Berkin Elvan'ın cenazesine katıldığı gerekçesiyle yargılan Berkay Ustabaş beş ay hapis cezası aldı. 1 yıla aşkın bir süre cezaevinde kalan Ustabaş, cezasının ertelenmesi kararı sonrası “F Tipi, işkence, sürgün ve yasaklar ardından tutuklu kaldığım sürenin yarısından az bir ‘ceza’ kararı: Bu mudur adalet?” ifadelerini kullandı.
Berkay Ustabaş.

DUVAR – Gezi eylemleri sırasında hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın cenazesine katıldığı için 1 yılı aşkın süre tutuklu kalan Berkay Ustabaş’ın yargılandığı davanın karar duruşmasından beş ay hapis cezası çıktı. Mahkeme, bu hapis cezasını da erteledi.

Devrimci Gençlik Dernekleri Genel Sekreteri ve İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisi Berkay Ustabaş’ın tutuksuz yargılandığı davanın karar duruşması bugün yapıldı.

İstanbul Okmeydanı’nda Gezi eylemleri sırasında 16 Haziran 2013’te polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın cenazesine katıldığı gerekçesiyle yargılanan Ustabaş’ın karar duruşması, Silivri Cezaevi yerleşkesinde bulunan adliye salonunda gerçekleşti. Mahkeme Ustabaş’ın 6 ay hapisle cezalandırılmasına, “geçmişi, yargılama sürecindeki tutum ve davranışları gözetilerek 1/6 indirim yapılmasına”, dolayısıyla toplamda 5 ay hapis cezasına hükmetti. Yargılama sürecinde bir yıl tutuklu kalan Ustabaş’ın tutuklu kaldığı süre, cezasına mahsup edildi.

Ancak mahkeme, Ustabaş’ın cezasının da bir yıl ertelenmesine hükmetti. Yani Ustabaş tutuklu kalmış olmasaydı, bu ceza nedeniyle hapse girmeyecekti.

Kararın ardından Twitter üzerinden açıklama yapan Ustabaş, “1 yıl tutuklu kaldığım davada 5 ay hapis kararı verdiler. F Tipi, işkence, sürgün ve yasaklar ardından tutuklu kaldığım sürenin yarısından az bir ‘ceza’ kararı: Bu mudur adalet?” dedi.