Cumartesi Anneleri Hasan Ocak'ı andı: Galatasaray'dan vazgeçmeyeceğiz

Cumartesi Anneleri 730. haftasında gözaltında kaybedilen Hasan Ocak’ın faillerinin yargılanmasını istedi. Eylemde konuşan Ocak’ın annesi Emine Ocak, “Burada kaybedilenlerin hepsi benim çocuklarımdır. Kayıplarımızı ve Galatasaray Meydanı’nı istiyoruz” dedi. 

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumartesi Anneleri 730. haftasında gözaltında kaybedilen Hasan Ocak’ın faillerinin yargılanmasını istedi. Hasan Ocak’ın annesi Emine Ocak, "Burada kaybedilenlerin hepsi benim çocuklarımdır. Kayıplarımızı ve Galatasaray Meydanı’nı istiyoruz" dedi.

Cumartesi Anneleri bu hafta da oturma eylemlerini İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi önünde gerçekleştirdi. Eyleme HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun yanı sıra çok sayıda insan hakları savunucusu katıldı.

Bu haftaki açıklamada 21 Mart 1995 yılında gözaltına alındıktan sonra cenazesi Kimsesizler Mezarlığı’nda bulunan Hasan Ocak’ın akıbeti sorularak adalet talebinde bulunuldu. İHD İstanbul Şubesi’nde eylemi camdan izleyerek dahil olan Berken Ocak ise dayısı Hasan Ocak’ın fotoğrafıyla birlikte karanfil taşıyarak izledi.

Bu haftanın açıklamasını gözaltında kaybedilen Fehmi Tosun’un kızı Besna Tosun okudu. Tosun, Hasan Ocak’ın kaybedilme sürecini şöyle anlattı:

"İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde gözaltında tutulan iki kişi, Hasan’ı şubede gördüklerini söyledi. İki kişi de Hasan Ocak’ın ismini emniyetteki parmak izi listesinde gördüklerini açıkladı. Newroz nedeniyle gözaltında tutulan ve kendisi de kayıp yakını olan bir tanık ise şubedeyken bir hareketlilik olduğunu ve polislerin ‘Hasan Ocak getirildi’ diye aralarında konuştuklarını duyduğunu söyledi. Ocak Ailesi savcılıklara başvurarak Hasan’ın akıbetinin açığa çıkarılmasını talep etti. Aile ayrıca TBMM, Başbakanlık, Bakanlıklar, savcılıklar, hastaneler ve adli tıp nezdinde de girişimlerde bulundu."

Tosun, tüm girişimler sonucunda dönemin İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar, İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu ve İstanbul Emniyet Müdürü Necdet Menzir’in imzasını taşıyan resmi yazıda "Hasan Ocak’ın gözaltında olmadığı, hiç gözaltına alınmadığı, suçlu olarak aranmadığı" yönünde bilgi verdiğini hatırlattı.

'BULUŞMA MEKANIMIZDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ'

Tosun, açıklamalarının sonunda yetkililere şu sözlerle seslendi:

"Savcılık makamını ve Adalet Bakanlığı’nı 24 yıldır sürüncemede bırakılan Hasan Ocak soruşturmasının maddi gerçeği açığa çıkartacak, sorumluların cezalandırılmasını sağlayacak etkinlikte bir davaya dönüştürülmesi için göreve çağırıyoruz. Kayıplarımızı aramaktan ve kayıplarımızla buluşma mekânımız olan Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz."

Okunan metin ardından konuşan Ocak ailesinin avukatı Gülseren Yoleri, dava dosyasındaki 24 yıllık hukuksuzluğa dikkat çekerek, davanın ve mücadelenin takipçisi olacaklarını ifade etti.

Hasan Ocak’ın ağabeyi Ali Ocak da konuşmasında, "24 yıllık mücadelemizde yanımızda olan herkese teşekkür ediyoruz. Bir insanlık suçu olan gözaltında kayıplara neden olanlar barikat olanları utanmaya çağırıyorum. Bu duygunuzu yitirdiğinizde insanlığınızı yitirirsiniz" ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)