Arslan: İfade vereceğim, ondan sonra sorun çözülmüş olacak

Gazeteci Ayşenur Arslan'ın gözaltına alındığı haberleri üzerine Eskişehir Emniyet Müdürlüğü yaptı. Açıklamada, bir dava nedeniyle Arslan'a tebligat yapıldığını kaydedildi. Arslan da gözaltı kararı olmadığını, ifade verdikten sonra sorunun çözüleceğini belirtti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Gazeteci Ayşenur Arslan, hakkındaki bir dava nedeniyle Eskişehir'de kaldığı otelde gözaltına alındığı belirtildi. Konuyla ilgili açılama yapan Eskişehir Emniyet Müdürlüğü, gözaltı işlemi olmadığını, Arslan'ın kaldığı otele giden polislerin Arslan'a tebligat yaptığını aktardı. Arslan da "Emniyete gidip ifade vereceğim, ondan sonra sorun çözülmüş olacak. Tamamen otomatik olarak, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaram otelin sistemine girilince arandığım ortaya çıktı" diye konuştu.

Ayşenur Arslan hakkında Ankara 40'ncı Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki bir davaya katılmadığı gerekçesiyle yakalama kararı çıkarıldı. Arslan, "Birgün Gazetesi Yazarları ile Analiz" etkinliği için gittiği Eskişehir’de polisler tarafından gözaltına alındığı belirtildi.

Halk TV Genel Yayın Yönetmeni Şaban Sevinç, "Sürmekte olan bir davaya ilişkin gözaltına alındı. Gözaltına almadan tebligat da yapılabilirdi. Türk medyasının ablasının bu şekilde gözaltına alınması artık ayıp. Ayşenur Arslan dün de ekrandaydı, bu sabah da ekrandaydı. Umarım bir an önce bırakırlar" ifadelerini kullandı.

Otelde bekletilen ve telefonla ulaştığımız Ayşenur Arslan, "Eskişehir Belediyesi, avukatlar, milletvekilleri, CHP Genel Merkezi hakikatten alarma geçtiler ve ellerinden geleni yapıyorlar. Hepsine çok teşekkür ediyorum. Onların emin ellerindeyim" dedi.

Daha sonra Eskişehir Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Arslan'ın gözaltına alınmadığı, tebligat yapıldığı belirtildi.

Açıklamada, "Bazı basın yayın organlarında Gazeteci Ayşenur UYANIK (ARSLAN)'ın Eskişehir Emniyet Müdürlüğü görevlilerince gözaltına alındığına dair aslı olmayan haberlerin yayınlandığı görülmüştür. Emniyet güçlerimiz tarafından 22.03.2019 günü saat: 19:00 sıralarında kendisine adli bir konu ile ilgili tebligat yapılmıştır. Gözaltına alındığına dair haberler tamamen asılsızdır" denildi.

Hakkında gözaltı kararı olmadığını söyleyen Arslan da "Konu hakkında hiçbir bilgim yok. Emniyete gidip ifade vereceğim, ondan sonra sorun çözülmüş olacak. Bir prosedür varmış, bunun yerine getirilmesi gerek. Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı'nın bu konuda herhangi bir dahli yok. Herhangi bir gözaltı emri, talimatı vermiş değil. Tamamen otomatik olarak, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaram otelin sistemine girilince arandığım ortaya çıktı" diye konuştu. (HABER MERKEZİ)