Büyükada davası ertelendi

Büyükada'da 5 Temmuz 2017 tarihinde gözaltına alınan 11 insan hakları savunucusunun davası bugün görüldü. Duruşmada beyanı okunan İdil Eser, "Gülen’in popülerliğini anlamak için akademik merakla da kitapları indirmiş olabilirim. Siber raporda var mı bilmiyorum ama harici disklerde binlerce dedektif kitabı ve yemek kitabı da vardı. İki FETÖ kitabı indirmem de şaşırtıcı değil aslında binlerce kitap arasında" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Büyükada'da 5 Temmuz 2017 tarihinde yaptıkları toplantıyla ilgili olarak insan hakları örgütlerinin temsilcisi 11 kişinin "Silahlı terör örgütüne üye olma" ve "Silahlı terör örgütüne yardım etme" suçlarından yargılandığı davaya 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşma, mütalaanın hazırlanması için 16 Temmuz’a ertelendi.

Duruşmada tutuksuz yargılanan İnsan Hakları Gündemi Derneği'nden Günal Kurşun, Kadın Koalisyonundan İlknur Üstün, Yurttaşlık Derneği’nden Nalan Erkem ve Uluslararası Af Örgütü Türkiye Başkanı Taner Kılıç ile avukatları hazır bulundu. Duruşmayı, Uluslararası Af Örgütü’nün Norveç, Almanya, Finlandiya, İngiltere direktörleri, hak örgütleri ve Almanya ve Norveç Konsolosluğu temsilcilerinin de aralarında olduğu çok sayıda kişi izledi.

Evrensel'den Cansu Pişkin'in haberine göre mahkeme başkanı, dijital materyallerin incelenmesi sonucu oluşturulan raporun dosyaya geldiğini söyledi. Duruşma savcısı gelen belgelere bir diyeceği olmadığını belirterek, mütalaasını hazırlamak için mahkemeden süre talep etti. Bir kısım sanık avukatı, raporla ilgili beyanlarını esas hakkındaki savunmalarını yaparken sunacaklarını söyledi. Günal Kurşun’un avukatı, “Müvekkilim hakkında iftira sonucu ‘FETÖ/PDY üyeliği’ ve ‘propagandası’ suçlamasıyla dava açılmıştı. Adana 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan müvekkilim hakkında, geçtiğimiz günlerde beraat kararı verildi” diyerek belgeyi mahkemeye sundu.

ESER'İN BEYANI OKUNDU

Tutuksuz sanıklardan İdil Eser’in avukatı Erdal Doğan, dijital materyallerle ilgili müvekkilinin gönderdiği beyanı okudu. Eser beyanında, “Polisin evimden aldığı bilgisayarlarda çok sayıda e-kitap ve sesli kitap vardı. Bu kitapların yüzde 99’u İngilizceydi. İnternetten indirmek yasaklanmadan önce Torrent sitelerinden indirmiştim. Bu sitelerin çoğunda Türkçe kitap bulunmaz. Tesadüfen Türkçe kitap koleksiyonu diye bir paylaşıma denk gelip indirdim. On binlerce kitap içinde bunları indirdiğimin farkına varmamış olmalıyım. Gülen’in popülerliğini anlamak için akademik merakla da kitapları indirmiş olabilirim. Siber raporda var mı bilmiyorum ama harici disklerde binlerce dedektif kitabı ve yemek kitabı da vardı. İki FETÖ kitabı indirmem de şaşırtıcı değil aslında binlerce kitap arasında” dedi.

Avukat Doğan da, suç unsuru gibi gösterilen bu iki kitabın suçlama konusu iddialarla ilişkilendirilip delillendirilemeyeceğini söyledi. Doğan, mütalaadan sonra kapsamlı bir savunma yapacaklarını kaydetti.

'DELİLLER USULE UYGUN TOPLANMADI'

Özlem Dalkıran’ın avukatı Aynur Tuncel Yazgan, mahkemeye dijital materyallerin delil olamayacağına ilişkin 20 sayfalık bir dilekçe sundu. Yazgan, hak savunucularının gözaltına alınmasından beş gün sonra polisin evlerinde yaptığı arama sonucu alıp incelediği dijital materyallerin usulüne uygun toplanmadığını belirtti. Yazgan, hukuka aykırı olarak elde edilen delillere itibar edilmemesi gerektiğini savundu. Ara kararını açıklayan mahkeme, mütalaasını hazırlamak için süre isteyen savcının talebini kabul ederek duruşmayı 16 Temmuz, saat 09.30’a erteledi.

Etiketler FETÖ Büyükada siber