Avukatların reddettiği mahkeme ceza yağdırdı

ÇHD Başkanı Selçuk Kozağaçlı'nın da yargılandığı davada mahkeme kararını açıkladı. Mahkeme avukatlara toplam 134 yıl hapis cezası verdi

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Çağdaş Hukukçular Derneği Genel (ÇHD) Başkanı Selçuk Kozağaçlı'nın da yargılandığı davada mahkeme 20 avukat hakkındaki kararını açıklamak üzere duruşmaya saat 12:00 ye kadar ara verdi. Aranın ardından mahkeme kararını açıkladı.

56 gündür 'adil yargılanma' talebiyle açlık grevi yapan avukatlar kararın açıklanacağı duruşmaya, kendilerinin ve dava avukatlarının salondan atılması, sebebiyle katılmadı. Sanıkların yanı sıra avukatları da duruşma salonuna girmedi.

Duruşmada iki tutuksuz sanığın yanı sıra sanık yakınları ve yüze yakın jandarma görevlisi salonda yerini aldı. Tutuksuz sanıklardan savunmalarını soran mahkeme, sanıkların avukatları yanındayken savunma yapmak istedikleri söylemesine rağmen karar açıklamak üzere duruşmaya ara verdi.

Mahkemede sanıkların reddi hakim talebi ise karar bağlanmadı. Avukatların üst mahkemeye yaptığı itiraz da yanıtlanmadı.

KARAR

Kararını açıklamak üzere duruşmaya ara veren mahkeme aranın ardından kararını açıkladı. Karar açıklanırken avukatlar koridora alkışlar ve  ıslıklarla kararı protesto etti.

Sanıklardan ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozaağaçlı 11 yıl 3 ay (silahlı terör örgütü üyesi olmak),  Barkın Timtik 18 yıl 9 ay (örgüt kurmak ve yönetmek), Ebru Timtik ve Özgür Yılmaz 13 yıl 6 ay, Behiç Aşçı ve Şükriye Erden 12 yıl, Aycan Çiçek 9 yıl, Engin Gökoğlu, Aytaç Ünsal ve Süleyman Gökten 10 yıl, Ezgi Çakır 7 yıl 12 ay, Naciye Demir ve Aycan Çiçek 9 yıl, Yaprak Türkmen, Didem Baydar Ünsal ve Ayşegül Çağatay 3 yıl 9 ay (örgüte üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etmek) ceza aldı. Davada tutuksuz yargılanan Zehra Özdemir ve Ahmet Mandacı ise  2 yıl 13 er ay hapis cezası aldı.

DAVANIN GEÇMİŞİ

12 Eylül 2017 günü avukat bürolarına baskın yapan polis avukatları gözaltına aldı. Avukatlar 20 Eylül günü tutuklandı. Baskınlar sırasında yurt dışında bulunan ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ise Türkiye'ye dönmesinin ardından 13 Kasım 2017 günü tutuklandı. Avukat Barkın Timtik ise 1 Mart’ta tutuklandı.

Bir yıl kadar haklarında iddianame hazırlanmasını bekleyen avukatlar 14 Eylül 2018 günü ilk duruşmaya çıkartıldı. İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi, duruşmada tutuklu avukatlar Ahmet Mandacı, Aycan Çiçek, Ayşegül Çağatay, Aytaç Ünsal, Barkın Timtik, Behiç Aşçı, Didem Baydar Ünsal, Ebru Timtik, Engin Gökoğlu, Naciye Demir, Özgür Yılmaz, Selçuk Kozağaçlı, Süleyman Gökten, Şükriye Erden, Yağmur Ererken, Yaprak Türkmen, Zehra Özdemir’in tahliyesine hükmetti.

Ancak tahliye kararının hemen ardından savcılığın itirazı üzerine yeniden tutuklama kararı verildi. Ahmet Mandacı ev hapsi, Zehra Özdemir ise denetimli serbestlik hükümleri uygulanmak kaydıyla tahliye edildi.

Günay Dağ ve Oya Aslan hakkındaki yakalama kararı devam ediyor. (HABER MERKEZİ)