HDP'nin 'kayyım raporu'na toplatma kararı

HDP'nin 28 Şubat'ta açıkladığı Kayyım Raporu hakkında toplatma kararı verildi. Raporda 11 Eylül 2016 tarihi itibarıyla el konularak kayyım atamalarına başlanan belediyelerdeki usulsüzlük iddiaları yer almıştı.

DUVAR – Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından hazırlanan ‘Kayyım Raporu’ hakkında toplatma kararı verildi. Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 14 Mart tarihinde ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiası ile başlatılan soruşturma kapsamında Siirt Sulh Ceza Hakimliği aynı gün ‘talebi uygun’ bularak, toplatma kararı verdi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, mahkeme kararının Basın Yayın Kanununun 25’inci maddesi kapsamında alındığı belirtilirken, karar kapsamında raporun basımı, satışı ve dağıtımı da yasaklanarak, tüm baskılarının toplatılarak, el konulması kararı verildiği belirtildi.

HDP’nin 28 Şubat’ta Diyarbakır’da, 15 Temmuz darbe girişimi ardından ilan edilen OHAL kapsamında çıkarılan KHK’lerle Demokratik Bölgeler Partisi belediyelerine atanan kayyımlarla ilgili Türkçe ve Kürtçe hazırladığı rapor bir basın toplantısı ile açıklamıştı.

Raporda, kayyım atamalarından sonra Kürtçe olan birçok mahalle ve park isminin değiştirildiği, kadın merkezleri ve kreşlerin kapatıldığı, ihalelerde usulsüzlük yapıldığına dair örnekler verilmişti. Kitapçık haline getirilen rapor basın mensuplarına da dağıtılmıştı.