Hakim: Hayvan sevgisini tartışacak değilim!

Kediye işkence davası görüldü. Mahkeme başkanı: Hayvan sevgisini tartışacak değilim!

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Beyoğlu'nun Tomtom Mahallesi'nde, sokakta yakaladığı kediyi önce kucağına alarak seven, ardından da işkence ederek öldüren T.K.'nin yargılanmasına İstanbul 16. Asliye Ceza Mahkemesi'nde başlandı. Sanık T.K. duruşmaya katılmazken duruşmayı çok sayıda avukat ve hayvan hakları aktivisti takip etti.

İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi'nin yaptığı suç duyurusu sonucunda, Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, olay tarihinden 7 ay sonra, kediyi yerden yere vurarak ve bıçaklayarak öldüren T.K.'yi yakalamıştı. Sanık T.K. hakkında "mala zarar" suçundan iddianame hazırlanmış ve iddianamenin kabulü ile dava süreci başlamıştı. İlk duruşması bugün görülen davada, sanık T.K.'nin duruşmada olmadığı ve mahkemece düzenlenen yakalama emri kapsamında daha önce savunmasının alındığı belirtildi.

TALEPLER REDDEDİLDİ

Duruşmada İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi'nden yedi avukat ve yasalar nezdinde kedinin 'sahibi' olan veteriner hekim müştekinin vekili ile Hayvan Hakları ve Etiği Derneği, Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM) temsilcileri hazır bulundu. İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi ile Hayvan Hakları ve Etiği Derneği, davaya katılma talebinde bulundu. Ancak mahkeme, hem İstanbul Barosu'nun hem de Hayvan Hakları ve Etiği Derneği'nin davaya katılma taleplerini "doğrudan suçtan zarar görmedikleri" gerekçesi ile reddetti.

Duruşmada müşteki sıfatı ile hazır bulunan İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi'nden Avukat Deniz Tavşancıl Kalafatoğlu söz alarak, "Olay kamera görüntülerinde görülmektedir. Sanık, suç işleme kastı ve sahte kimlik ile dolaşan bir kişidir. Vahşice işlenen bu cinayet sebebi ile sanığın en üst hadden cezalandırılmasını istiyoruz" dedi.

Müşteki vekili Avukat Nahide Esra Danışman ise sanık T.K.'nin daha önceden "cinsel saldırı" suçundan yargılandığını belirterek "Sanığın başka suç kayıtları da vardır, tutuklanmasına karar verilmesini talep ediyoruz" diye konuştu. Müşteki vekilinin tutuklama talebi de reddedildi.

 'HAYVAN SEVGİSİNİ TARTIŞACAK DEĞİLİM'

Katılma taleplerinin reddedilmesi üzerine söz alan avukatlar, sanığın savunmasız bir canlıya uyguladığı vahşetin tüm toplumu ilgilendirdiğini ve katılma taleplerinin kabul edilmesi gerektiğini belirtmesi üzerine, mahkeme başkanı, "Araştırdım, katılma talepleriniz hukuka uygun değil, suçtan zarar gören değilsiniz. Kedinin sahibi var. Burada hayvan sevgisini tartışacak değilim" dedi.

Duruşmada mahkemeye sundukları davaya katılma talepleri reddedilen Hayvan Hakları ve Etiği Derneği'nden Burak Özgüner ise mahkemenin bu kararına reddedeceklerini belirterek şunları söyledi: "Hâkim, davaya katılım talebimizin gerekçesi hakkında tek bir cümle dahi etmemize izin vermeden bu talebimizi reddetti. Mahkemenin davaya katılma talebimizin ret kararına ağır ceza mahkemesine 7 gün içinde itiraz edeceğiz. Davaya neden katılmak istediğimizin gerekçelerini ve emsal teşkil edebilecek farklı mahkeme kararlarını içeren beş sayfalık dilekçe ile açıkladık, zaten duruşma on dakika sürdü."

Duruşmada hazır bulunan avukat ve dernek temsilcilerinin tüm talepleri reddedilerek dava ertelendi. (HABER MERKEZİ)