İzmir Barosu: Avukatları adliyelerin misafiri sanan anlayışı terk edin

İzmir Barosu avukatları, yeni inşa edilen İzmir Bölge Adliye Mahkemesi'nde avukatların kullanabilmesi için yeterli bank olmadığını belirterek eylem yaptı. İzmir Barosu Başkanı Avukat Özkan Yücel “Avukatları, adliyelerin misafirleri sayan anlayışın terk edilmesi gerekir. Avukatlar adliyelerin ev sahibidir" dedi.

Google Haberlere Abone ol

İZMİR - İzmir Barosu üyesi avukatlar İzmir Bölge Adliye Mahkemesi'nde yeterli bank olmamasına dikkat çekmek için plaj sandalyeleriyle eylem yaptı. İzmir Barosu'nun çağrısıyla bir araya gelen avukatlar, yanlarında getirdikleri plaj sandalyelerini adliye koridorunda açarak oturdu.

Yakın zamanda inşa edilen İzmir Bölge Adliye Mahkemesi binasına ilk derece mahkemelerinin de taşınmasıyla birlikte yoğunluğunun artmasıyla, hem avukatların hem de vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kaldı. İzmir Barosu tarafından yapılan görüşmelerden sonuç alınamaması üzerine yaşanan sorunlara dikkat çekmek amacıyla bina içerisinde plaj sandalyeli eylem yapıldı.

Baro odasının önünde toplanan avukatlar alkışlarla adliye girişine kadar yürüdü. Burada plaj sandalyelerini açarak oturan avukatlar adliyenin eksiklerinin giderilmesini istedi.

Konu ile ilgili açıklama yapan İzmir Barosu Başkanı Avukat Özkan Yücel, "Burası Türkiye'nin üçüncü büyük kenti İzmir'in adliyelerinden bir tanesi. Neden ihtiyaç duyduk bu eyleme diye soruyorsanız, onun da bir cevabı var. Meslektaşlarımızın bir sandalyeleri yoktu, her koridorda oturmak için ihtiyaç duyabilecekleri bir bank konulmamıştı. Yalnız meslektaşlarımız için değil aynı zamanda yurttaşlarımızın oturacağı bir bank da yok” dedi.

DUYDUK Kİ BURAYA SANDALYE SEVKİYATINA BAŞLAMIŞLAR

Bu işi sadece banka hapsetmenin doğru olmadığını ifade eden Av. Özkan Yücel, “kısıtlı alan ile avukat arkadaşlarımızın açamadığı alanlar yaratıldı. Yalnızca bu binanın iki ucuna yerleştirdikleri ikişer tuvalete yeterli olması beklendi. Peki, biz bunların çözümü için ne yaptık? Defalarca görüşmeler yaptık. Çözümü konusunda harekete geçmeye çalıştık. Bugüne kadar mümkün olmadı. Duyduk ki biz eylem planını açıkladıktan sonra, buraya sandalye sevkiyatına başlamışlar. Keşke daha önce yapsalardı" diye konuştu.

AVUKATLAR ADLİYENİN EV SAHİBİDİR

Avukatların, adliyelerin misafirleri olmadığını vurgulayan Av. Özkan Yücel şöyle devam etti: “Avukatları, adliyelerin misafirleri sayan anlayışın terk edilmesi gerekir. Avukatlar adliyelerin ev sahibidir. Her gün mesai saatimizin büyük bir kısmını burada harcıyoruz. Burayı avukatlar açısından da kullanılabilir, adalete erişimi temin edecek mekanlar haline getirmek bu alanda sorumlu olan herkesin boynunun borcudur"

İzmir Barosu üyelerinin sorunlar ile ilgili kararlı olduklarını söyleyen Av. Yücel, "Bu sorunlar konusunda Adalet Bakanı'na bir mektup yazmıştım. Bugün kendisini de davet ettik. Herhalde kendisinin başka bir programı olduğu için katılamadı. Bizde sorunlar bitmiş değil. Kendisini burada görmek istiyoruz. Biz, savunmadan gelen gücümüzü meslektaşlarımız ile birlikte İzmir Barosu'nun değerli üyeleri ile birlikte taleplerimiz konusunda kararlı olacağız" ifadelerini kullandı.