Figen Yüksekdağ'dan 'açlık grevi' fotoğrafları

HDP'nin önceki Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Kandıra Cezaevi'ndeki eylemi bir dizi tweet atarak anlattı: Açlığın, tecridin inadına al, yeşil, mor fistanları takıp yine de gülmek gerek!

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Yaklaşık iki buçuk yıl önce tutuklanan HDP'nin önceki Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ Twitter hesabından bir dizi tweet attı.

Figen Yüksekdağ, eski Milletvekilleri Selma Irmak ve Sebahat Tuncel ile birlikte Kandıra Cezaevi'nde tutuklu bulunuyor. Yüksekdağ, Irmak ve Tuncel de Abdullah Öcalan'a uygulanmakta olan tecridin kaldırılması için açlık grevine giren Hakkari Milletvekili Leyla Güven eylemine destek vermek için açlık grevine başlamıştı.

Yüksekdağ tweet'lerinde açlık grevindeki eski milletvekillerinin sağlık durumuna değinerek, "Kandıra'da odamızdaki açlık grevinin 18. günü… Yağmurlu bir sabahın ardından; güneşli, rüzgarlı bir öğle sonu… Yanımızda Sebahat Başkan, yan hücremizde Selma Irmak… Göğsümüzde çarpan 315 yürek… Açlığın, tecridin inadına al, yeşil, mor fistanları takıp yine de gülmek gerek!" dedi.

Selma Irmak, Sebahat Tuncel ve diğer tutuklu kadınların fotoğraflarını paylaşan Yüksekdağ'ın paylaşımları şöyle:

"Öndekilerdendir

Yerini bilenlerden yani

Kalk borusunu en önce duyanlardan

Taze, ivecen yeni güne uyananlardan

Yeşil çiçekli bir fistan gibi giyindiğinde direnişi

Utanır umutsuzluk kendi çıplaklığından

Ruhunu dalgalayan Leyla Leyla türküsü"

"Kaç çölü derya deniz eylemiş sesi

Bırakın bir kenara erkeğin anlattığı efsanaleri

Sevdanın büyüğü kadındandır…"

İlk 2 fotoğrafta 1. grupta süresiz açlık grevine giren Necla Atak 9. günündeydi. Şimdi Kandıra’da süresize giren ilk gruptaki 5 direnişçiyle 50. günü geçti. Görmeden bakanlar “zayıflamış, halsizleşmiş” diyor. Ama gülüşü hala Çiyayê Spî’nin karlı dorukları gibi parlak ve güzel.

"Selma Irmak… Birbirimizi görme olanağımız sınırlı olduğu için eski fotoğrafı paylaşıyorum. Ama onu göremeseniz de söylediği yanık türküleri mutlaka duyarsınız. Sevincin ve zaferin de şarkısını dinleyeceğiz hoş sesinden, eminim!"

"Selma Başkanın yanında görünen muhteşem güzellik Burcu Vekil’in kızı Asmin. Onu anlatamazsınız, onunla birlikte kanat çırparsınız ancak… Ruhumuzu ışıldatan ay yüzlü çocuk…"

"Mahsus mahalden haberler ve görüntüler şimdilik bu kadar. Sizlerden na’aber? Hala haksızlığın bu kadarına, düşmanlığın en sınırsızına, kuralsızına kahır ediyor musunuz? Kahrın yükünü omuzlarımız çökmeden taşırken, şen kahkahalarla gülmeyi başarıyor musunuz hala?"

"İyiden, doğrudan, vefadan, özgürlükten, emekten, barıştan yana ne varsa sımsıkı sarılıyor musunuz yine onlara? Yıkılmayanların mutlaka kazandığını daha sık hatırlıyor musunuz son zamanlarda?"

"Cevaplarını bilsek bile her gün yeniden sorup karşılığını üretmemiz gereken sorular bunlar. İçeride bir özgürlük direnişi, dışarıda bir onur seçimi var. Ve bizlere durmak yok! Herkese selam ve sevgiyle…"