Diyanet 'Yeni Rakı Âlâ'nın iptalini istedi: Allah'ın sıfatını çağrıştırıyor

Yeni Rakı'nın Âlâ serisinin Diyanet tarafından iptali istendi. Din İşleri Yüksek Kurulu'nun "Allah'ın sıfatlarından birinin marka olarak kullanılması doğru değildir" dediği belirtildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Diyanet İşleri Başkanlığı, alkollü içecek şirketi Mey'e dava açarak içinde 'âlâ' geçen 'Yeni Rakı' serisinin iptal edilmesini istedi. Başkanlığın dava dilekçesinde, 'âlâ' sözcüğü için "Dinen haram kılınan bir nesne için Allah'ın sıfatlarından birinin marka olarak kullanılmasının doğru olmadığı" ifadeleri yer aldı.

İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi'ne başvuran Diyanet İşleri Başkanlığı, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi ve kendilerine yapılan şikayetler üzerine 'Âlâ 'isminin dini bir değer ve sembol içerip içermediği hakkında araştırma yapıldığını söyledi.

Dilekçede, Din İşleri Yüksek Kurulu'nun "Her ne kadar iyi, pekiyi, anlamında kullanılmış olsa da Cenab-ı Hakk'ın sıfatlarından biri olan 'Âlâ'yı çağrıştırması Kur'an-ı Kerim'de sure ismi olarak geçmesi, gelenekte dini çağrışımı bulunması ve Allah Teala'nın haram kıldığı bir nesneyi övme, yüceltme anlamı taşıması yönleriyle bahis konusu ismin bir içki türüne ad/marka olarak kullanılmasının dinen uygun olmadığı değerlendirilmektedir" dediği bildirildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın dilekçesinde "Din İşleri Yüksek Kurulu'nun dinen haram kılınan bir nesne için Allah'ın sıfatlarından birinin marka olarak kullanılması doğru değildir. Âlâ markasının hükümsüzlüğüne karar verilsin" denildi.

ÖZELLEŞTİRİLİP SATILMIŞTI

TEKEL’in alkollü içkiler bölümünün özelleştirilmesiyle 2004 yılında kurulan Mey İçki Sanayi ve Ticaret A.Ş., 2011 yılında, yaklaşık 180 ülkede ticari faaliyetlerini sürdüren İngiliz alkollü içki üreticisi Diageo’nun şemsiyesi altına girmişti. Diageo şirketi, Mey'i 2,1 milyar dolara satın aldı. (İSTANBUL/DHA)

Etiketler Diyanet rakı meyhane