Antalya Barosu da Metin Feyzioğlu'nun istifasını istedi

Adana Barosu'nun ardından Antalya Barosu TBB Delegeleri de AK Parti, CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi'nin Rize İl başkanlıklarını ziyaret ederek açıklamalar yapan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nu istifaya çağırdı.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Rize’de AK Parti, CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi’nin il başkanlıklarını ziyaret eden ve burada açıklamalar yapan Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu’nu Adana Barosu’nun ardından Antalya Barosu TBB delegeleri de istifaya çağırdı.

Tutuklu bulunan Avukat Selçuk Kozağaçlı'nın babasının cenaze törenine elleri kelepçeli olarak getirilmesine ve tutuklanmasına karşı kayıtsız kalınmasının da kabul edilemez olduğu belirtilen açıklamalarda şu ifadelere yer verildi:

POPÜLİST YAKLAŞIMLAR İÇİNDE: Antalya Barosu TBB Delegasyonu olarak, TBB Başkanı Sayın Metin Feyzioğlu’nun başkanlık görevinde öncelikli olarak, mesleğin ve meslektaşların, özetle Türkiye’de savunma kurumunun sorunlarını tespit ve çözümü yerine belli siyasi odaklara mesaj veren popülist yaklaşımlar içinde olduğunu görmekteyiz.

HUKUKUN TEMEL İLKELERİNİ YOK SAYIYOR: TBB Başkanı olarak verdiği demeç ve mesajlarda bireysel temel hak ve özgürlükleri savunması gerekirken devletçi bir bakış açısıyla hukukun temel ilkelerini yok saymaktadır. Bu durum biz savunmanlık mesleğinin temsilcileri avukatları, umutsuzluğa sevk etmektedir.

KAYITSIZ KALINMASI KABUL EDİLEMEZ: Tutuklu meslektaşımız Av. Selçuk Kozağaçlı’nın babasının cenaze törenine elleri kelepçeli olarak getirilmesi ve tutulmasına karşı kayıtsız kalınması kabul edilemez.

GÖREVİ SÜRDÜRMESİNİN MESLEĞİMİZE FAYDA SAĞLAMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUZ: Son olarak başka bir ilde bir siyasi parti il başkanlığını ziyaretinde yaptığı açıklamalar, hukukun evrensel ilkeleriyle bağdaşmamaktadır. TBB Başkanının bir süreden beri sürdürdüğü tavır, beyan ve meslekle ilgisi bulunmayan açıklamalar da gözetildiğinde bu görevi sürdürmesinin mesleğimize bir fayda sağlamadığını düşünmekteyiz. Bu nedenlerle TBB Başkanı Sayın Metin Feyzioğlu’nu istifaya davet ediyoruz.

TBB Antalya Barosu Delegeleri'nden Avukat Güler Yılmaz Birol, Avukat Hasan Uğur, Avukat Mehmet Şimşek, Avukat Mustafa Murat Bilgin, Avukat Soner Ustaoğlu, Avukat Alper Tunga Bacanlı, Avukat Salih Erbay ve Avukat İsmet Hancı, istifa talebine imza attı.

Ne olmuştu?

Feyzioğlu, 30 Ocak’ta Rize'de, AK Parti, CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi’nin il başkanlıklarını ziyaret etmişti. TBB Başkanı AK Parti İl Başkanlığı’nda “Milli bir duruşa ihtiyaç var. Milli konularda, milli beraberliğimizi sağlamlaştırmalıyız” dedi. Feyzioğlu aynı gün gazetecilerin sorularını yanıtladığı basın toplantısında da, “Türkiye’yi iç savaşa sürüklemek isteyen hain FETÖ’cüleri ve bu hainlerle el ele vermiş hain PKK’lıları ve onların tetikçisi hain DHKP-C’lileri, her türlü terör örgütünü Allah’ın izni ile kahredeceğiz" diye konuştu.

Metin Feyzioğlu'na kayyım suçlaması, istifa çağrısıMetin Feyzioğlu'na kayyım suçlaması, istifa çağrısı

Etiketler Metin Feyzioğlu