Kozağaçlı'nın babasının cenazesine kelepçeli götürülmesi Meclis gündeminde

CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır, avukat Selçuk Kozağaçlı'nın babasının cenazesine elleri kelepçeli şekilde götürülmesini Meclis gündemine taşıdı. Başarır Adalet Bakanı'na, "Selçuk Kozağaçlı’nın babasının cenazesine elleri kelepçeli olarak götürülmesi suçsuzluk karinesine aykırı bir tutum değil midir?" diye sordu.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA -  Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği Başkanı avukat Selçuk Kozağaçlı, 26 Ocak’ta hayatını kaybeden babası Ayhan Kozağaçlı’nın cenaze törenine elleri kelepçeli olarak götürüldü.

Kasım 2017'den bu yana cezaevinde bulunan Kozağaçlı'nın babasının cenazesine kelepçeli şekilde götürülmesini CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır Meclis gündemine taşıyarak Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

'SUÇSUZLUK KARİNESİNE AYKIRI BİR TUTUM DEĞİL Mİ?'

Kozağaçlı’nın kendisine refakat eden güvenlik görevlisine kelepçelenerek cenazeye götürülmesinin, suçsuzluk karinesini kendisine hedef almış olan Ceza Muhakemesi Kanunu ile Ceza ve Güvenlik Tedbirleri Hakkında Kanunu’na aykırı bir tutum olduğunu belirten Başarır'ın yanıtlanmasını istediği soruları şu şekilde:

  • Avukat Selçuk Kozağaçlı’nın babasının cenazesine elleri kelepçeli olarak götürülmesi suçsuzluk karinesine aykırı bir tutum değil midir?
  • Kozağaçlı’nın, elleri kelepçeli olarak babasının cenazesine getirilmesindeki amaç nedir? Sözüm ona yakınlarının ve vatandaşların önünde küçük düşürülmesi mi hedeflenmiştir?
  • Kozağaçlı’nın elleri kelepçeli olarak götürülmesi talimatını kim ya da kimler vermiştir? Bu konuda size, daha üst makamdaki herhangi birinden yazılı ya da sözlü bir talimat gelmiş midir?
  • Kaçma şüphesi olmayan bir kişinin, elleri kelepçeli olarak babasını son yolculuğuna uğurlamak zorunda bırakan kişi ya da kişiler hakkında herhangi bir yasal işlem başlatılmış mıdır? Başlatılmamışsa, başlatılması düşünülmekte midir? (HABER MERKEZİ)