İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Seçim sonuçlarına büyük itiraz olmadı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Seçim Bölge Güvenlik Toplantısı'nda önemleri anlattı. Soylu, "Oyların sayımı üzerinden bir manipülasyon ortaya koymaya çalışıyorlar" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İzmir'de Seçim Bölge Güvenlik Toplantısı'nda, 31 Mart'ta gerçekleşecek yerel seçimlere ilişkin açıklamalarda bulundu. Seçim güvenliği tedbirlerinin alındığını söyleyen Soylu "Bugüne kadar hiçbir seçimden sonra sonuçlara etki edecek bu çapta bir itiraz olmamıştır" dedi.

Soylu'nun öne çıkan açıklamaları şu şekilde;

KAMERA SİSTEMLERİNİN BAKIMI YAPILIYOR: Arkadaşlarımızın genel olarak bir teyakkuz halinde olduğunu, tedbirlerin alınmaya başladığını müşahade ettik. Halihazırda kamera sistemlerimizin bakımı ve kontrolü yapılıyor, mevcut jeneratörlerin bakımı yapılıyor, jeneratör, aydınlatma gibi eksikliği olan yerlere ilişkin yeni alımlar da yapılıyor. Hazırlıklar noktasında kamuoyumuzun müsterih olması gerektiğini ifade etmek isterim.

3 AŞAMALI ÇALIŞIYORLAR: Belli bir takvimle gündeme sürdükleri ve her seçimde tekrarladıkları klişe senaryoları var. Üç aşamalı çalışıyorlar. Birinci aşamada seçmen askı listeleri üzerinden, sonrasında ifade hürriyeti üzerinden son olarak da oyların sayımı üzerinden bir manipülasyon ortaya koymaya çalışıyorlar. Ya kendi başarısızlıklarına kılıf arıyorlar ya da ülkenin seçimler yoluyla, demokratik yollarla tahkim ettiği istikrarı bozmaya çalışıyorlar" ifadelerini kullandı.

SAYAR YAZILIMI YOLUYLA SONUÇLAR DEĞİŞMEZ: Oy kullanımı da, oyların sayımı da dijital değildir. Vatandaş oyunu fiilen mühür basmak suretiyle kullanır. Seçim sistemimizde sürecin başında insan vardır, sonunda da yine insan vardır. Dolayısıyla oyların sayımı noktasında birilerinin bilgisayar yazılımı yoluyla veya birkaç tıklamayla sonuçlar üzerinde etkili olduğu iddiasının gerçekle bağdaşır yanı yoktur, mantıklı izahı da yoktur. Bugüne kadar hiçbir seçimden sonra sonuçlara etki edecek bu çapta bir itiraz vuku bulmamıştır.