Tutuklu avukatlar açlık grevine başlıyor

Tahliye edildikten sonra yeniden tutuklanan ve bir yılı aşkın süredir cezaevinde tutulan HHB ve ÇHD'li 5 avukat '24 Ocak Tehlikedeki Avukatlar Günü'nde açlık grevine başlıyor. Avukat Didem Baydar Ünsal, "meslektaşlarının 'hukuksuzluğa dikkat çekmek için' açlık grevine başlayacaklarını" söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Tahliye edildikten 24 saat sonra tekrar tutuklanan ÇHD'li ve HHB'li avukatlar açlık grevine başlıyor. Aralarında ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı'nın da bulunduğu 5 avukat, 'hukuksuzluğa dikkat çekmek' için açlık grevine başlayacaklarını duyurdu. Bir sonraki duruşma tarihi olan 18-21 Mart tarihlerinde avukatların yeniden hakim karşısına çıkması bekleniyor. Tutuklu avukatlardan Aytaç Ünsal'ın eşi avukat Didem Baydar Ünsal, "Bu derin sessizliğe ses olabilmek için bu adaletsizliği, hukuksuzluğu teşhir etmek için kendi bedenlerini açlığa yatıracaklar" dedi.

'TEHLİKEDEKİ AVUKATLAR GÜNÜ'NDE BAŞLAYACAK

Avrupa Demokrat Avukatlar Birliği (AED) ve Dünyada İnsan Hakları ve Demokrasi İçin Avrupalı Avukatlar Birliği (ELDH) ile Avrupa Barosu İnsan Hakları Enstitüsü (İDHAE) tarafından bu seneki “24 Ocak Tehlikedeki Avukatlar Günü” Türkiye’deki tutuklu avukatlara ithaf edildi. 5 tutuklu avukat ise 24 Ocak'ta açlık grevine başlayacak.

Tutuklu avukatlardan Aytaç Ünsal'ın eşi avukat Didem Baydar Ünsal açlık grevine ilişkin şunları söyledi: "24 Ocak Tehlikedeki Avukatlar Günü itibariyle tutsak 5 avukat arkadaşımız açlık grevine başlayacak. Bu derin sessizliğe ses olabilmek için bu adaletsizliği, hukuksuzluğu teşhir etmek için kendi bedenlerini açlığa yatıracaklar. Duruşma gününe kadar bu açlık grevi devam edecek. Duruşmaya da bu şekilde gelecekler."

Haftalardır Çağlayan Adliyesi'nde tutuklu meslektaşlarının durumuna dikkat çekmek için 'Adalet nöbeti' yapan Ünsal, "Türkiye'de ve dünyada bizimle dayanışma gösteren tüm meslektaşlarıma sesleniyorum. Direnmekten başka yolumuz yok" dedi.

NE OLMUŞTU?

12 Eylül 2017 tarihinde tutuklanan 17 avukat, bir yıl sonra çıktıkları ilk duruşmalarında tahliye edilmişti. Ancak tahliye kararının üzerinden 24 saat geçmeden savcının itirazıyla mahkemeye çıkarılan 6 avukat tekrar mahkemeye çıkarıldı.

Aralarında ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’nın da yer aldığı avukatlar Ahmet Mandacı, Aycan Çiçek, Aytaç Ünsal, Behiç Aşçı, Engin Gökoğlu yeniden tutuklandı. Tekrar görülen duruşmada ise tutuklu bulunan avukat Ahmet Mandacı ev hapsi ile tahliye edilmişti.