Turgay Olcayto'dan Dink mesajı: Işıklar içinde yat güzel insan

Öldürülmesinin 12. yılında anılan Hrant Dink için Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto bir mesaj yayınladı. Olcayto, meslektaşı Dink için "Türkiye’de Türk ve Ermeni halklarının birlikteliğinin, dostluğunun gelişmesi için uzun yıllar uğraş veren Hrant Dink ayrıca demokrasiye olan inancı ve insan odaklı çalışmalarıyla da toplumda kendine yer açmış bir değerdi" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto Hrant Dink'in katledilişinin yıldönümünde bir mesaj yayınladı. Olcayto, yaptığı açıklamada, "Hrant Dink’in canına kasteden katillerin, onları azmettiren kişilerin bir an önce ortaya çıkarılması Türk adaletinin öncelikli görevi olmalıdır” dedi.

Olcayto, katledilişinin 12. yılında anılan Dink için yazdığı yazısında şunları dile getirdi: Agos Gazetesi’nin kurucularından gazeteci-yazar Hrant Dink’i hain bir saldırı sonucu aramızdan ayrılışının 12. yılında sevgiyle, özlemle anıyoruz. Türkiye’de Türk ve Ermeni halklarının birlikteliğinin, dostluğunun gelişmesi için uzun yıllar uğraş veren Hrant Dink ayrıca demokrasiye olan inancı ve insan odaklı çalışmalarıyla da toplumda kendine yer açmış bir değerdi. Nefret söylemleriyle Hrant’ı eli silahlı tetikçilerin hedefine oturtan çevrelerin aradan geçen 12 yıl sonra vicdanlarında en ufak bir sızlama duyup duymadıklarını doğrusu merak ediyorum. 12 yıldır Hrant Dink’in ölümünden sorumlu olanları ortaya çıkarmak için açılan davalarda hala adaletin tecellisi açısından umut yeşerten bir süreç göze çarpmamaktadır. Devam eden, Mart ayına atılan duruşmaların bir an önce sonuca ulaşmasını istiyor ve bekliyoruz. Hrant Dink meslektaşımızdı, dostumuzdu her platformda barışı savunan insan odaklı, usta bir gazeteciydi. Onu hiç unutmadık. Acısı hep yüreğimizde, umuyoruz ki bundan böyle gazetecileri, sanatçıları, düşün insanlarını hedefe koyan mecralara ülkemizde geçit verilmez. Işıklar içinde yat güzel insan. (HABER MERKEZİ)