Baro Kent ve Çevre Komisyonları çalıştayı sonuç bildirgesi açıklandı

İzmir'de düzenlenen Türkiye Baroları Kent ve Çevre Komisyonları çalıştayı sona erdi. Sonuç bildirgesinde "Su, hava, toprak ve tüm yaşam alanları kirletiliyor, kentler ve doğal alanlar ile kültürel varlıklar sermayenin kâr hırsına kurban ediliyor" ifadelerine yer verildi.

Google Haberlere Abone ol

İZMİR - İzmir Barosu’nun ev sahipliğinde düzenlenen ve 2 gün süren Türkiye Baroları Kent ve Çevre Komisyonları buluşması sonuçlandı. 12-13 Ocak 2019 tarihlerinde gerçekleştirilen çalıştaya katılan 25 baronun Türkiye Baroları Kent ve Çevre Komisyonu temsilcileri ortak bir bildiri yayınladı.

Küresel iklim değişikliğinin ve gıda krizinin, bütün dünyada yaşamı tehdit ettiği bir dönem yaşandığına dikkat çekilen sonuç bildirgesinde, "Su, hava, toprak ve tüm yaşam alanları kirletiliyor, kentler ve doğal alanlar ile kültürel varlıklar sermayenin kâr hırsına kurban ediliyor. Diğer yandan Anayasa’nın 17. ve 56. maddeleri ile taraf olduğumuz uluslararası sözleşmelerdeki sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşam hakkının güvencelerini yok sayan uygulamalar yoğunlaşarak devam ediyor" denildi.

Ortak bildiride tespit edilen sorunların çözümü için şu önerilerde bulunuldu:

  • Türkiye Baroları Kent ve Çevre Hukuku Komisyonları ve bu alanda çalışan hukukçular arasında dayanışma esasına dayalı bir yardımlaşma ağı oluşturulması.
  • Türkiye Baroları Kent ve Çevre Hukuku Komisyonları ortak çalışmasıyla kent ve çevre hukuku alanında çalışacak hukukçuların staj ve meslek içi eğitimlerinin sağlanmasına yönelik eğitim modülleri ve yayınların hazırlanarak eğitim çalışmalarına ağırlık verilmesi.
  • Kent ve çevre hukuku alanında bilimsel tartışmalara yön verecek çalışmaların hukuk alanında etkin olabilmesi adına yüzyüzelik esasına dayalı düzenli toplantıların ve çalıştayların düzenlenmesi, bir sonraki toplantının Nisan ayı içerisinde Antalya’da yapılması.
  • Kent ve çevre hukukçularının yararlanacağı bir veri tabanının oluşturulması.
  • Mahkemeye erişim hakkını zorlaştıran ve hak arama hürriyetini ortadan kaldıran uygulamalara yönelik acil tedbirlerin alınması, harç ve yargılama giderleri yükünün azaltılmasına yönelik çözüm ve önerilerde bulunulması.
  • Mücadelenin öznesi olan kitle örgütleri ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliğinin arttırılmasına yönelik olanakların geliştirilmesi.
  • Sağlıklı yaşam hakkını tehdit eden etmenleri ortaya koyucu bilimsel çalışmaları yürütenlerin hedef haline getirilmesi karşısında dayanışmanın örülmesi, üniversitelerin ve ilgili kamu kurumlarının topluma riskler ve giderici önlemler konusunda bilgi verme sorumluluğunu yerine getirmelerini sağlayıcı çalışmalar yapılması.

Çalıştaya katılan 25 baro ise şöyle: Adana Barosu, Ankara Barosu, Artvin Barosu, Aydın Barosu, Antalya Barosu, Burdur Barosu, Bursa Barosu, Denizli Barosu, Düzce Barosu, Edirne Barosu, Hatay Barosu, İzmir Barosu, Kırklareli Barosu, Kocaeli Barosu, Konya Barosu, Kütahya Barosu, Manisa Barosu, Mersin Barosu, Muğla Barosu, Sakarya Barosu, Siirt Barosu, Tekirdağ Barosu, Trabzon Barosu, Yalova Barosu ve Zonguldak Barosu. (DUVAR)