İstanbul'da tarihi eser operasyonu

İstanbul'da şüpheli dört kişi takibe alındı. Şüphelilerin araçlarında 138 parça tarihi eser bulundu.
Fotoğraf: Temsili

DUVAR – İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarihi eser operasyonu düzenledi. Yozgat ve civarında yaptıkları kazılar sonucu elde ettikleri tarihi eserlere müşteri arayan dört şüpheli adliyeye sevk edildi.

Tarihi eserleri siyah renkli bir araçla taşıdığını tespit eden jandarma ekipleri, uzun süre takibe alınan aracı Şile-Pendik karayolu üzerinde bir akaryakıt istasyonunda durdu. Jandarma ekipleri  araçta yaptıkları aramalarda bagaj bölümünde alet çantalarının içerisine gizlenmiş vaziyette 138 parça tarihi eser buldu. Tarihi eserler arasında  erkek ve kadın baş objeleri, hayvan ve insan figürleri, çeşitli boy ve ebatlarda kandiller, heykelcikler, kaidelerde yer aldı.

Öte yandan ele geçirilen tarihi eserleri inceleyen İstanbul Arkeoloji Müzesi yetkilileri, eserlerin tümünün 2863 sayılı “Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu” kapsamında müzelik çok değerli eserler olduğunu belirterek,  tarihin aydınlatılmasına ışık tutacağını ifade ettiler. Dört şüpheli ise adliyeye sevk edildi. (İSTANBUL/DHA)