CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz: Taksim’deki ÖSO bayrağı Astana’yı tehlikeye attı

CHP Dış Politikadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz, Taksim Meydanı'nda Özgür Suriye Ordusu'na ait bayrağın açılmasına ilişkin sorumluların araştırılması amacıyla Meclis'te komisyon kurulmasını istedi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz, Taksim Meydanı'nda Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) ait bayrağın açılmasının Türkiye'nin Astana'da üstlendiği görevi ve Türkiye tarafından da desteklenen Suriye'de yeni Anayasa hazırlama sürecini tehlikeye attığını belirterek konuyla ilgili Meclis’te Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi.

CHP'li Ünal Çeviköz, TBMM Başkanlığına verdiği araştırma önergesinin gerekçesinde şu görüşleri dile getirdi:

ÖSO İLE İŞBİRLİĞİNİN GEREKÇESİ ANLAŞILMIYOR: AKP iktidarları döneminde, inandırıcılığını ve güvenilirliğini yitirilen dış politikamız, bu tür olaylarla daha da kötüye gidecektir. Tek adam rejimi, Suriye üzerindeki yayılmacı politikalarını Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) diye adlandırılan, Suriye'nin mevcut rejimine muhalif unsurlar ile ortak yürütmektedir. İktidarın ÖSO ile kurduğu işbirliğinin gerekçesi anlaşılamamaktadır. Daha önce de bu unsurlar tarafından Türk lirasının, Suriye poundu karşısındaki değer kaybı nedeniyle maaşlarını TL olarak almak istemedikleri bilgisi kamuoyunda yer almıştır. Tek adam rejiminin Cumhurbaşkanı tarafından paralı ve silahlı bir gruba ‘Kuvayı Milliye' benzetmesi yapılmıştır.

TAKSİM’DEKİ OLAY ASTANA SÜRECİNE’Nİ TEHLİKEYE ATIYOR: Afrin'de de ÖSO mensuplarının yağma, talan, gasp, hırsızlık, fidye için adam kaçırma, gelişigüzel hapsetme, işkence gibi suçlarının bir kısmı BM İnsan Hakları Konseyi'nin raporuna girmiştir. Tek adam rejimi ÖSO ile yan yana gelerek, TSK'nın ve Türkiye'nin itibarına gölge düşürmektedir. Taksim'de yaşanan bu olay, Türkiye'nin Astana'da üstlendiği görevi ve Türkiye tarafından da desteklenen Suriye'de yeni Anayasa hazırlama sürecini tehlikeye atmaktadır.

SORUMLULAR ARAŞTIRILSIN: 31 Aralık 2018 tarihinde, Taksim Meydanı'nda Suriye rejimine muhalif kişiler tarafından ‘Özgür Suriye Ordusuna' ait bayrağın açılması vesilesiyle Suriye rejimi karşıtı faaliyetlere Türkiye toprakları üzerinde izin verilmesi olayına ilişkin sorumluların araştırılması amacıyla Meclis Araştırması açılmasını teklif ederiz. (DUVAR)