İzmir Barosu: Akpınar ve Gezen soruşturmasıyla gözdağı verilmek istendi

İzmir Barosu, sanatçılar Müjdat Gezen ve Metin Akpınar hakkındaki soruşturmayı eleştirdi. Sanatçıların polis tarafından adliyeye götürüldüğü hatırlatılan açıklamada, "Siyasi otorite, yargı organları kanalı ile toplumun muhalif ve iktidara hakim zihniyetten farklı düşünen kesimlerine gözdağı vermek istemiştir" ifadeleri kullanıldı.

Google Haberlere Abone ol

İZMİR - İzmir Barosu, sanatçılar Metin Akpınar ve Müjdat Gezen’in dün polis eşliğinde adliyeye götürülmelerine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Baro tarafından hukuki sürecin takip edileceği kaydedilen açıklamada, "Bir televizyon kanalında yaptıkları açıklamalar gerekçe gösterilerek, reva görülen uygulama, 'adalet sarayından' yansıyan bir fotoğraf karesi olarak, vicdanlarımızı ve hukuki güvenlik algımızı derinden yaralamış, toplumsal belleklerimize kara bir anı olarak kazınmıştır’’ denildi.

'İKTİDARDAN FARKLI DÜŞÜNENLERE GÖZDAĞI VERİLMEK İSTENDİ'

İfadelerin "örgütlü suçlar bürosu" tarafından alındığı hatırlatılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Toplumun gözü önünde yaşayan ve davet edildikleri takdirde kendi başlarına ifade vermeye gidebilecek bu iki değerli sanatçımız, soruşturma başlatan savcılık kanalı ile bilinçli bir şekilde 'gözaltı' görüntüsü verilmek suretiyle, sabah saatlerinde polis tarafından evlerinden alınarak, 'basın suçları' yerine 'örgütlü suçlar bürosu'na götürülmüşlerdir. Ceza Muhakemesi Kanunu’nda ve hukuki temayülde yer almayan bu uygulama ile verilmek istenen mesaj açıktır. Siyasi otorite, yargı organları kanalı ile toplumun muhalif ve iktidara hakim zihniyetten farklı düşünen kesimlerine gözdağı vermek istemiştir."

'YARGI YETKİSİNİ KULLANANLAR YOL AYRIMINDADIR'

AK Parti iktidarının "korku imparatorluğu yaratmak için yargı organlarını kullanmaya çalıştığı" savunulan açıklamada, "Dün yaşanan bu vahim olay, hukuksuzluğun, hukuk devleti yerine, devletin hukuku kavramının konulmasının ve muktedirin hukukunun muhalefet üzerinde bir sopa haline dönüştürülmesinin en kara örneklerinden biri olarak belleklerimizdeki yerini almıştır" denildi.

İzmir Barosu'nun konunun takipçisi olacağı belirtilen açıklama, şöyle sona erdi:

"Gelinen noktada, yargı organları ve yargı yetkisini kullananlar, bir karar vermek üzere yol ayrımındadırlar. Ya etki altına alınacaklar, emir, talimat ve yönlendirmeler ile siyasi saiklerin etki alanına girecekler ve toplumu, ülkeyi felakete sürükleyecekler ya da demokratik toplumun en büyük güvencesi olan hukukun, bağımsız ve objektif suretle işletilmesi sayesinde hukuk devletinden yana taraf olacaklardır.

İzmir Barosu ise, savunma makamının bağımsız temsilcisi olarak, hukuk devletinin inşası için insan hak ve özgürlüklerinden yana tarihsel misyonundan aldığı güç ve kararlılıkla mücadelesini sürdürmeye devam edecektir. Bu vesile ile yurttaşlarımızın başta fikir ve ifade hürriyeti olmak üzere tüm insan hak ve özgürlüklerinin korunması ve gerçekleştirilmesi için yetkilileri göreve davet ediyor ve sanatçılarımız Müjdat Gezen ve Metin Akpınar'ın haklarında sürdürülen hukuki sürecin takipçisi olacağımızı bildiriyoruz." (DUVAR)