DİSK: 2 bin 20 lira düşük bir rakam!

Asgari Ücret 2019 yılı için 2 bin 20 TL olarak açıklandı. Asgari ücretin 2 bin 800 TL'ye çıkmasını talep eden DİSK'in Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu yeni rakama ilişkin, "Bu bizim açımızdan düşük bir rakam" dedi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun bugün yaptığı dördüncü toplantının ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt, asgari ücretin 2019 için 2 bin 20 TL olarak belirlendiğini açıkladı. Asgari ücretin 2019 yılı için 2 bin 800 TL'ye çıkarılmasını talep eden DİSK'in Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, yeni asgari ücrete ilişkin ilk değerlendirmeyi şu sözlerle yaptı:

"2 bin 20 lira olarak açıklandı ve bu bizim açımızdan düşük bir rakam. Biz DİSK olarak asgari ücretin bir geçim ücreti olabilmesi için 2 bin 800 TL olması gerektiğini söylüyoruz. Asgari ücretin enflasyon ve milli gelir karşısındaki kaybının karşılanmasını talep ediyoruz. 2019 yılıyla birlikte içerisine girilen kriz koşulları düşünüldüğünde 2 bin 20 rakamı, 2019 yılı boyunca işçilerin, emekçilerin, bizlerin çalışma ve yaşam koşulları açısından yeterli bir rakam değil."

'YETERLİ BULMAK MÜMKÜN DEĞİL'

Bin 603 TL'den 2 bin 20 TL'ye çıkan asgari ücreti sadece enflasyonla değerlendirmenin doğru olmadığını belirten Çerkezoğlu, "Enflasyon oranında artış söz konusu ama sadece enflasyon değil bizim için önemli olan asgari ücretin alım gücüdür ve milli gelirden aldığı paydır. Açlık sınırının bin 900 lira olduğu, yoksulluk sınırının 6 bin liranın üzerinde olduğu bir ülkede 2 bin 20 lirayı yeterli bulmak mümkün değil. Biz ayrıntılı değerlendirmeyi önümüzdeki saatlerde de paylaşacağız" dedi. (DUVAR)

Etiketler DİSK işçi zam